Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rugaminte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rugaminte

sunt nou in firma,
trebuie sa angajez un lucrator comercial la un magazin alimentar de incinta.
ce analize trebuie sa efectueze cel pe care trebuie sa il angajez si unde le efectueaza?
multumesc !
Exista acel carnet de sanatate ....analizele sunt trecute acolo. Le poate efectua la orice spital insa trebuie sa aiba carnetul cu el pentru a putea fi vizat de fiecare doctor in parte!B-)
Buna ziua daca este magazin alimentar trebuie neaparat sa faca:examen coproparazitologic,VDRL SI coprocultura la orice laborator care efectueaza aceste analize apoi merge cu rezultatele la un medic de medicina muncii care ii va trece i carnet analizele.Daca nu are carnet in formular tipizat poate folosi si un vocabular unde sa ataseze aceste rezultate.Examenul coproparazitologic si coprocultura trebuie sa le faca la fiecare 6 luni ;pe langa astea trebuie sa faca si cursuri de igiena care costa in jur de 75 ron iar la sfarsitul cursurilor va primi o diploma pe care trebuie sa o pastrati la punctul de lucru alaturi de analie.:)
Medicul de medicina muncii ii va spune exact ce analize are nevoie pentru angajare....si apoi controlul medical periodic.