Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... inchiriere uscator direct de la locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

inchiriere uscator direct de la locatari

se poate inchiria uscatorul direct de la locatari fara a mai avea acordul asociatiei?
stiu in mare.
m/am blocat la un detaliu legat de terti.

daca se refera la alte persoane dinafara asociatiei inseamna ca uscatorul se poate folosi cu acordul comitetului executiv:
Art. 30. - (1) Comitetul executiv, reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari, are urmatoarele atributii:
d) reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, inclusiv cu privire la consumurile aferente proprietatii comune;

daca terti inseamna persoane din interiorul asociatiei inseamna ca am nevoie de votul majoritatii membrilor ei:
Art. 39. - Proprietatea comuna poate fi utilizata de catre terti, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majoritatii proprietarilor membri ai asociatiei si al proprietarilor direct afectati de vecinatate, in baza unui contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune

ma poate cineva lamuri ce inseamna in aceasta lege terti?
leonnschi, utilizator
Da, va puteti bloca daca aplicati legea pe bucati si debloca daca aplicati legea in totalitate, corect.
Asadar in adunarea generala discutati si luati hotararea conform legii sa folositi spatiile comune prin inchiriere, concesionare sau altfel. Avand hotararea adunarii generale , comitetul executiv , tot conform legii asa cum ati subliniat si dv, va da in folosinta prin metodele legale (inchiriere , concesionare), acele spatii unor terte persoane. Terte persoane sunt orice persoane din asociatie sau din afara asociatiei, fara a face distinctie intre acestea. Puteti face distinctie intre cei din asociatie si cei din afara asociatiei in sensul ca cei din asociatia dv pot avea prioritate la obtinerea acestor spatii fata de cei dinafara. Si acest aspect puteti sa-l stabiliti in adunarea generala sau prin decizia comitetului executiv. Eu as propune si i-as exclude de la posibilitatea inchirierii si pe restantieri si pe cei care ar dori sa desfasoare o activitate comerciala, eventual cu public, etc