Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun propriu sau bun comun?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun propriu sau bun comun?

Buna ziua si va multumesc anticipat pentru timpul acordat acestui subiect. As dori, daca se poate o lamurire cu privire la speta urmatoare.
Numita X aflata in casatorie de 10 ani cu numitul Y primeste o donatie de la un tert cu care achizitioneaza un imobil. Dupa 5 ani cei doi divorteaza iar apoi se recasatoresc. Intrebarea mea este urmatoarea. Imobilul achizitionat de catre X , achitat cu donatia in intregime conform incheierii de autentificare este bun propriu sau bun comun ? Descendentii directi ai X intra in concurs in situatia unui deces al X la mostenire cu sotul Y??
~ Conținut șters la cerere ~
Da, donatia este mentionata pe contractul de vanzare cumparare. Este identica cu valoarea imobilului precum si mentiunea ''Subsemana N M necasatorita declar ca donez numitei X suma de 40 de milioane lei necasara pentru cumpararea apartamentului mentionat mai sus, ce se va constitui bun propriu, fara a intra in comunitate.

Deci este sau nu strict bun propriu ?
avocatnetsimpleuser, utilizator
e bun propriu a lui x daca a facut precizarea pe contract.
In cazul decesului lui x, y intra in concurs cu descendentii acesteia.