Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire locuinta după divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire locuinta după divort

Soti sub regimul matrimonial al comunitatii legale de bunuri, nemodificat.
Unul dintre soti primeste o donatie in vederea achizitionarii unei locuinte.
Se achizitioneaza locuinta cu banii din donatie, celalalt sot necontribuind financiar la achizitie.

In situatia unui divort. Ce se intampla cu locuinta? Cum se imparte?
Nu se împarte.
Imobilul este bunul propriu al soțului căruia i-au fost donați banii.
din pacate, pt ca nu a specificat din ce bani cumpara, bunul se prezuma ca e comun si trebuie supus partajului, in act scrie ca l-a luat y casatorit cu x. In instanta va trebui sa faca dovada ca e cumparat cu bani donati.
treaba era clara daca primea ca donatie direct casa.
Banuiesc ca nici pt bani nu exista act de donatie.
gi-jane2, moderator
Exista act de donație. Banii transferați prin transfer bancar. Totuși, la notar la momentul achiziției locuinței nu s-a menționat în act sursa banilor. In actul de vânzare-cumpărare apar ambii soți conform regimului căsătoriei.
Deci...va trebui sa se adreseze instantei, sotul interesat va cere sa se constate ca e bun propriu pr ca inlocuieste un alt bun propriu. Mergeti la un avocat.