avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire locuinta după divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire locuinta după divort

Soti sub regimul matrimonial al comunitatii legale de bunuri, nemodificat.
Unul dintre soti primeste o donatie in vederea achizitionarii unei locuinte.
Se achizitioneaza locuinta cu banii din donatie, celalalt sot necontribuind financiar la achizitie.

In situatia unui divort. Ce se intampla cu locuinta? Cum se imparte?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:27, 11 August 2023
Nu se împarte.
Imobilul este bunul propriu al soțului căruia i-au fost donați banii.
din pacate, pt ca nu a specificat din ce bani cumpara, bunul se prezuma ca e comun si trebuie supus partajului, in act scrie ca l-a luat y casatorit cu x. In instanta va trebui sa faca dovada ca e cumparat cu bani donati.
treaba era clara daca primea ca donatie direct casa.
Banuiesc ca nici pt bani nu exista act de donatie.
Ultima modificare: Joi, 10 August 2023
gi-jane2, moderator
Exista act de donație. Banii transferați prin transfer bancar. Totuși, la notar la momentul achiziției locuinței nu s-a menționat în act sursa banilor. In actul de vânzare-cumpărare apar ambii soți conform regimului căsătoriei.
Deci...va trebui sa se adreseze instantei, sotul interesat va cere sa se constate ca e bun propriu pr ca inlocuieste un alt bun propriu. Mergeti la un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna,dilema preventiv partaj Bluegreen Bluegreen Buna ziua, 1. Pentru înființarea unui srl după căsătorie(asociat unic,muncitor/admin unic)ce ar trebui făcut că măsura de precauție pt un posibil ... (vezi toată discuția)
Locuinta bun propriu daca se vinde in timpul casatoriei....? Zechino Zechino Bună ziua, Aș avea următoarea întrebare. Înainte de a mă căsători am dobândit o locuință care este numai pe numele meu, bun propriu. Între timp ... (vezi toată discuția)
Separare de bunuri lonita lonita Bună ziua Soția mea dorește sa achiziționeze o proprietate cu bani proprii, proveniți din donație de la sora ei. Eu mai am un copil din alta ... (vezi toată discuția)