Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termene
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termene

Care este termenul de decadere pentru a introduce o actiune care are decaderea in 5 zile de la data comunicarii,solicitarii.Pe data de 25 ianuarie 2016 (luni),o instanta solicita proba cu interogatoriu pt pers juridica, in termen de 5 zile.Interogatoriile s-au depus prin posta ,in data de 01.02.2016.Potrivit art 181 NCPC

Calculul termenelor

(1) Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:

1. când termenul se socoteşte pe ore, acesta începe să curgă de la ora zero a zilei următoare;

2. când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;

3. când termenul se socoteşte pe săptămâni, luni sau ani, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima săptămână ori lună sau din ultimul an. Dacă ultima lună nu are zi corespunzătoare celei în care termenul a început să curgă, termenul se împlineşte în ultima zi a acestei luni.

(2) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.

Avand in vedere alin (1) pct 2 si alin (2) ,termenul se socoteste incepand cu data de 26.01.2016 (marti,miercuri,joi,vineri-4 zile,apoi ziua de implinire a termenului fiind sambata 9 (zi nelucratoare) ca si duminica,atunci termenul ar trebui sa fie pana la data de 01.02.2016 inclusiv. Decaderea fiind in data de 02.02.2016.
Arat ca plicul cu respectivele interogatorii au fost depuse la posta in data de 01.02.2016 si nu la instanta. Din cate am calculat,data de 01.02.2016,era in termen,iar instanta a hotarat decaderea conf art 254,alin 4,li c. este corect?
S-a strecurat o mica greseala sambata 9 ;corect .sambata ( nu e corect 9..(era de fapt paranteza