Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Supraveghere calculatoare in firma si telefoane !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Supraveghere calculatoare in firma si telefoane !

As dori parerea unui specialist, jurist in domeniu:

1. este legal ca o firma sa supravegheze calculatoarele angajatilor, telefoanele si/sau masinile agentilor de vanzari ?

as dori un temei legal !

Sunt multi patroni care spun - ca ei isi platesc angajatii sa LUCREZE, NU SA TRAGA CHIULU la serviciu si gasesc pe piata tot felul de firme de soft care pot instala pe PC,LAPTOP PROPRIETATEA FIRMEI programe sau pe telefonul de serviciu care sa monitorizeze activitateea acestora ,

A)ESTE LEGAL?
B) Ce se intampla daca acel angajat da firm ain judecata ?

2. astfel de programe pot fi gasite usor de angajat/i ,cum ?

Buna ziua,
Da este legal sa-i supravegheze atat deplasarile care trebuie sa fie strict in interesul serviciului cat si apelurile telefonice care trebuie sa fie doar in interesul serviciului.
Cat priveste calculatoarele sau laptopurile e normal ca sa fie folosite pentru activitati de serviciu si nu pt Solitaire sau Facebook.
Studiati Codul muncii si regulamentele de ordine interioara.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Este normal, se pot verifica chiar si discutiile purtate pe facebook in timpul serviciului. Este o hotarare recenta data de CEDO in acest sens
[ link extern ]
Andreea Simon, Avocat
Nu e chiar asa de simplu. Firma este obligata sa te anunte ca te monitorizeaza. Altfel incalca ea legea.
"Angajatorii n-au voie sa supravegheze video salariatii in birouri si nici sa-i amprenteze"
www.avocatnet.ro/content/art...
BX a scris:

Nu e chiar asa de simplu. Firma este obligata sa te anunte ca te monitorizeaza. Altfel incalca ea legea.

Da, si dupa parerea mea ar trebui facuta instiintarea prealabila.

Hotararea CEDO indicata mai sus arata cu privire la monitorizarea calculatoarelor.
La telefoane se poate verifica doar listingul telefonic, nu si continutul convorbirii.