Forum Discuţii juridice Executare silită SECHESTRU ASIGURATOR
Discuție deschisă în Executare silită

SECHESTRU ASIGURATOR

Buna ziua .

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema cu care ma confrunt .
Sotul are sechestru asigurator pe bunurile mobile si imobile in urma unui dosar cu ANAF ,dosar solutionat si rezolvat prin instituirea unei propriri pe salariu .Avem in proprietate doua masini .Masina mea este pe numele meu .Ea trebuie sau nu inclusa in bunurile sechestrate ?
Va multumesc .
Daca este pe numele sotului, va fi instituita masura si asupra acestui bun
Buna ziua,
Cele doua masini, chiar daca fiecare este pe doar pe numele unuia dintre soti, daca sunt dobandite in timpul casatoriei (si nu aveti vreo conventie care sa spuna ce este bun propriu al unuia dintre soti) este bun comun, adica dv aveti cate 1/2 din ambele masini si sotul la fel, chiar daca in fapt una e pe numele dv si una pe numele sotului. (banuiesc ca ANAF-ul a pus sechestru pe ambele jumatati din masini apartinand sotului, nu?)
ANAF a nominalizat doar apartamentul si masina sotului.
ANAF a instituit corect sechestru,daca masina este pe numele dvs.si este dobandita in timpul casatoriei iar sechestru este pe numele sotului ar trebui facuta iesirea din indiviziune si dupa aceea sechestru.