Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor

Buna ziua !
O persoana a facut un certificat de mostenitor dupa mama ei pentru un imobil care avea notat un litigiu la cartea funciara referitor chiar la dreptul mamei de a mosteni (certificatul de mostenitor al mamei, fiind contestat in instanta), acest proces fiind in curs de judecata.
Intrebare: Este legal sa faca certificat de mostenitor cu litigiul notat pe imobilul respectiv ?
Va multumesc.
Nu exista impediment legal ptr.eliberarea certificatului de mostenitor cu mentiunea ca,exista un proces pe rol ptr.anularea certificatului, in cazul admiteriii actiunii de anulare,se va anula corespunzator si certificatul de mostenitor.
Da, este legala emiterea certificatului de mostenitor doar ca soarta acestui certificat va fi influentata de solutia pronuntata in litigiul notat in cartea funciara.
Va multumesc pt. raspuns.
Persoana respectiva a incheiat mai multe acte (contract vanzare cumparare-cumparare,
partaj ) cu acest certificat , bineinteles toate cu notarea litigiului ce se va intampla cu aceste acte .
Certificatul de mostenitor al mamei a fost desfintat prin incheiere penala.
intrun fel da ,