Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dobanda penalizatoare contracte 2016
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dobanda penalizatoare contracte 2016

Buna ziua,

In relatiile contractuale dobanda penalizatoare se stabileste cu acordul partilor. daca nu este scris in contracte se calculeaza cf. ratei de politica monetara la cursul dat de BNR, cf arodonantei 13/2011. Care este dobanda legala calcultata anul acesta?0,03?

Multumesc
Art. 3 (1)Rata dobânzii legale remuneratorii se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, care este rata dobânzii de politică monetară stabilită prin hotărâre a Consiliului de administraţie al Băncii Naţionale a României.
(2)Rata dobânzii legale penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă plus 4 puncte procentuale.
(21)În raporturile dintre profesionişti şi între aceştia şi autorităţile contractante, dobânda legală penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă plus 8 puncte procentuale.

Dobanda de politica monetara a BNR este in acest moment de 1,75%.