Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Care este cea mai simpla cale prin care ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Care este cea mai simpla cale prin care reprezentantii ...

Buna ziua! Care este cea mai simpla cale prin care reprezentantii asociatiei de proprietari pot fi obligati sa rezolve legal situatia datoriilor fostului proprietar al imobilului (care sunt afisate si la avizier)? Mentionez ca apartamentul a fost adjudecat la licitatie, liber de sarcini, in 2015. Datoriile fostului proprietar sunt imense (peste 18.000 lei), iar in eventualitatea in care doresc sa tranzactionez apartamentul presedintele nu imi da adeverinta fara datorii, desi eu am platit intretinere din momentul in care am devenit proprietar. Multumesc!
Proces în instanța prin care obligați asociația să vă elibereze inscrisul respectivi.Nu aveti nicio.obligatie să achitați datoriile fostului proprietar.Au stat incapacitate si acum incearca sa recupereze e spinarea dvs.
Locatarii nu detin niciun fel de raspundere sau obligatii in raport de sumele cu titlu de restanta ,fata de care asociatia de proprietari in termen legal nu au demarat procedura de recuperare inclusiv in instanta
Datoriile in evidenta reprezinta responsabilitatea exclusiva a echipei manageriale a a sociatiei de proprietari care avea obligatia legala sa demareze procedura de recuperare in instanta
Este neclara situatia cum ati devenit proprietar ,presedintele nu va elibereaza adeverinta..
Adeverinta este necesara la momentul parcurgerii procedurii de tranzactionare drept de proprietate bun imobil
Daca dv ati adjudecat bunul imobil in 2015 liber de sarcini nu aveti nicio responsabiliate fata de debitele anterioare momentului in care ati adjudecat bunul imobil
Presedintele de asociatie este in culpa si prin tentativa de impunere in sarcina dv a debitului debitorului executat silit demonstreaza ca nu stapaneste legislatia si nu intelege ca este direct raspunzator in calitatea de presedintele de asociatie pentru debitele nerecuperate
Daca in caietul de sarcini intocmit de catre executorul judecatoresc bunul dedus executarii silite a figurat liber de sarcini,este evident ca asociatia de proprietari prin reprezentant legal =presedinte nu a avut interesul sa desfasoare procedura de instituire privilegiu imobiliar prin care asociatia de proprietari se ridice pretentii pentru recuperare debit acumulat de catre debitor
ynocentta, utilizator

ynocentta a scris:

Este neclara situatia cum ati devenit proprietar ,presedintele nu va elibereaza adeverinta..

Situatia este clara, eu am devenit proprietar in urma unei licitatii, la care am adjudecat imobilul respectiv.
Presedintele imi refuza eliberarea unei adeverinte fara datorii daca eu doresc sa tranzactionez mai departe apartamentul (sa-l vand). Momentan nu e cazul, dar daca va veni momentul, nu vreau sa ma impiedic de aceasta restanta de 18.000 lei, as vrea sa o rezolv din timp, fara sa fiu nevoita sa o achit ca sa o recuperez ulterior de la asociatie.
Asa cum vad lucrurile, suma aceasta urmeaza a fi distribuita fiecarui membru al asociatiei in parte. Poate fi imputata presedintelui in vreun fel?
Conform disp L nr 196/2018 presedintele de asociatie este reprezentantul legal al asociatiei cu limita de competenta decizionala care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari in relatii si fata de terti inclusiv in instanta de judecata
L nr 196/2018
ART. 58
(2) Pentru neîndeplinirea atribuțiilor ce le revin sau pentru depășirea atribuțiilor legale și
statutare, președintele asociației de proprietari, membrii comitetului executiv, respectiv membrii
comisiei de cenzori ori, după caz, cenzorul răspund personal sau solidar pentru daunele și
prejudiciile cauzate proprietarilor sau terților, după caz.

Art 67
(4) În cazul în care administratorul nu își îndeplinește obligațiile sau le îndeplinește în mod
defectuos, cauzând prejudicii asociației de proprietari
, asociația de proprietari, în baza hotărârii
adunării generale, poate retrage din garanția administratorului o sumă de bani pentru acoperirea
prejudiciilor create sau poate hotărî diminuarea venitului în funcție de gravitatea faptei, în
condițiile prevăzute în contractul de administrare, precum și de a acționa în instanță pentru
recuperarea prejudiciilor provocate

ART. 77
(1) Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu
titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de
întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată,
fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuție la cheltuielile asociației de proprietari, afișate pe
lista lunară de plată, este de maximum 30 de zile calendaristice de la data afișării.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităților de întârziere, prevăzute la alin. (1), se includ în
fondul de penalități al asociației de proprietari și se vor utiliza cu prioritate pentru plata
penalităților impuse asociației de proprietari de către terți, precum și pentru cheltuieli cu
reparațiile asupra proprietății comune, reabilitarea termică sau consolidarea condominiului.
Sumele rezultate din aplicarea penalităților de întârziere nu pot fi utilizate și în alte scopuri.

ART. 78
(1) Administratorul este obligat să notifice, în scris, proprietarul care are plăți restante la
cheltuielile comune ale imobilului asupra datoriilor și să înștiințeze președintele și comitetul
executiv al asociației de proprietari despre restanțe.

(2) Asociația de proprietari, prin președinte, are dreptul de a acționa în instanță proprietarul care
se face vinovat de neplata cotelor de contribuție la cheltuielile asociației mai mult de 60 de zile de
la termenul scadent, respectiv 90 zile de la afișarea listei, informând membrii asociației prin afișare
la avizier.
(3) Acțiunea asociației de proprietari este scutită de taxa de timbru, atât în primă instanță, cât și
în cazul exercitării de către aceasta a căilor de atac, ordinare sau extraordinare.
(4) Sentința dată în favoarea asociației de proprietari, pentru sumele datorate de oricare
proprietar din condominiu, poate fi pusă în executare pentru acoperirea datoriilor prin orice
modalitate permisă de Legea nr. 134/2010 privind Codul de procedură civilă, republicată, cu
modificările ulterioare.

Rezulta concret ca echipa manageriala a asociatiei de proprietari,nu a respectat dispozitiile in vigoare care privesc modalitatea de recuperare sume cu titlu de restanta inclusiv in instanta
Asociatia de proprietari prin reprezentant legal=presedinte ,avea obligatia sa dispuna demararea procedurii de recuperare sume cu titlu de restanta,sa instituie privilegiul imobilar la ocpi,situatia in care executorul judecatoresc ar fi fost informat despre debitul acumulat ,debit pe care l-ar fi consemnat in caietul de sarcini al bunului imobil dedus executarii silite
Daca presedintele asociatiei nu a inteles sa exercite atributiile aferente functiei,nu a dispus instituirea privilegiului imobiliar la ocpi,,in calitate de reprezentant legal este in culpa si in conformitate cu disp art 58 al 2 poate suporta consecintele legale
Debitul in discutie,,este in mod abuziv pretins de presedinte in sarcina dv
Atat timp cat in caietul de sarcini bunul dedus executari a fost consemnat liber de sarcini,eventualele sume cu titlu de restanta intra in responsabilitatea exclusiva a echipei manageriale a asociatiei de proprietari
Echipa manageriala presedinte ,comitet executiv,cenzor ,administrator detin obligatia sa aibe situatia la zi a debitelor sa desfasoere demersuri concrete pentru recuperarea acestora
Locatarii nu au obligatia sa suporte debitele acumulate fata de care echipa manageriala nu a facut demersuri pentru recuperare
Notificati oficial asociatia de proprietari prin reprezentant legal=presedinte de asociatie sa dispuna masurile legale ,astfel incat sa nu va pretinda debite acmulate anterior momentului cand ati adjudecat bunul imobil-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionariiin instanta
Succes !
Multumesc!