Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... fumatul in masina de serviciu
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

fumatul in masina de serviciu

Buna ziua
Este interzis fumatul in masina de servici.
Eu cred ca da dar nu am gasit articolul.
Multumesc
stiu ....si totusi doar la noi in Romania se pot da niste norme care nu bat cu legea.....citind textele legale in discutie nu reiese acest lucru.....ghidul guvernului nu prea are puterea unei legi......
din pacate cine nu crede sa conteste si se va clarifica in instanta.....tipic nouă!
Nu uitati ca legea a fost contestata la Curtea Constitutionala si contestatia respinsa. Gasiti aici decizia CC - www.avocatnet.ro/content/art...
dar nu vorbesc deloc despre faptul că legea există.....ca nefumator doar ma bucur de ea.... vorbesc despre faptul ca un "ghid" al guvernului introduce ca fiind loc de munca un loc- masina de serviciu- care conform definitiilor din legi nu este.
ma deranjeaza interpretarile date de institutiile statului unor texte legale care sunt clare ....
cum din păcate se cam intanpla in ultimul timp....apoi in cadrul unro procese care dureaza instanta nu are alta treaba decat sa precizeze cum interpretam.....:((