avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 192
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 192

ptr un barbat care a iesit la pensie in feb.2009 cu un stagiu complet de 32 ani si unul realizat de 45ani 5 luni 6 zile din care;
gr 1; 25 ani si 2 luni 15 zile
gr 2; 3 ani 8 luni 28 zile
conditii normale; 3 ani 11 luni 23 zile
puncte realizate 49.25641
puncte conf oug 209/2008 15.98169
punctaj mediu anual 2.03869
intrebare;cat va fi punctajul mediu anual dupa aplicarea legii
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:55, 26 Martie 2016
punctele enuntate mai sus le-am luat din anexa de la decizia de pensionare, avand in vedere ca decizia de pensionare este din data de 15.06.2012 se mai poate indrepta greselile din calculul punctajului , si daca da , cum ma invatati sa procedez .
Va multumesc anticipat !
Daca ati constatat greseli acestea se pot remedia prin decizie de revizuire.
Faceti cerere de revizuire in care aratati greselile.

Legea 263/2010

ART. 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.
Buna seara,
Am o rugaminte la dumneavoastra pentru un prieten, care dat in judecata intreprinderea unde a lucrat si a obtinut grupa2 de munca in instanta hotarare definitiva si irevocabila. Dupa 2 ani a revenit si a dat in judecata aceas intreprindere pentru acceas ani de munca pentru a obtine grupa 1, pe care cu ajutorul moderatorului si a avocatului a reusit in instanta sa primeasca grupa 1 hotarare definitiva si irevocabila. Cu aceasta hotarare a iesit la pensie in septembrie 2015.
Intrebare:
Poate avea repercursiuni si a anula aceasta sentinta din urma si sa-i anuleze iesirea la pensie? Intreprinderea vrea sa faca verificari si sa vada cine a gresit si cand a gresit.
Nu sunt jurist.
Din acest motiv nu doresc sa-mi dau cu parerea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul pensie invaliditate (trecere din grad ii in grad i) florentinagiuroiu florentinagiuroiu Buna ziua, In anul 2011 matusa mea avea 44 ani si a fost incadrata pentru pensie invaliditate grad II avand stagiul de cotizare 17 ani 11 luni 20 zile ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta zoicutz zoicutz Buna ziua! Sunt nascuta pe 28.05.1958. Beneficiez de o pensie de invaliditate din 25.03.2009. Citez din decizia de acordare a pensiei de ... (vezi toată discuția)
Calculare spor grupa i si a ii-a Florin-CRV Florin-CRV Buna ziua. Astazi am primit decizia de pensionare privind acordarea pensiei pentru limita de varsta. Informatii: Stagiul total de cotizare realizat : 40 ... (vezi toată discuția)