Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 192
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 192

ptr un barbat care a iesit la pensie in feb.2009 cu un stagiu complet de 32 ani si unul realizat de 45ani 5 luni 6 zile din care;
gr 1; 25 ani si 2 luni 15 zile
gr 2; 3 ani 8 luni 28 zile
conditii normale; 3 ani 11 luni 23 zile
puncte realizate 49.25641
puncte conf oug 209/2008 15.98169
punctaj mediu anual 2.03869
intrebare;cat va fi punctajul mediu anual dupa aplicarea legii
va multumesc
punctele enuntate mai sus le-am luat din anexa de la decizia de pensionare, avand in vedere ca decizia de pensionare este din data de 15.06.2012 se mai poate indrepta greselile din calculul punctajului , si daca da , cum ma invatati sa procedez .
Va multumesc anticipat !
Daca ati constatat greseli acestea se pot remedia prin decizie de revizuire.
Faceti cerere de revizuire in care aratati greselile.

Legea 263/2010

ART. 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.
Buna seara,
Am o rugaminte la dumneavoastra pentru un prieten, care dat in judecata intreprinderea unde a lucrat si a obtinut grupa2 de munca in instanta hotarare definitiva si irevocabila. Dupa 2 ani a revenit si a dat in judecata aceas intreprindere pentru acceas ani de munca pentru a obtine grupa 1, pe care cu ajutorul moderatorului si a avocatului a reusit in instanta sa primeasca grupa 1 hotarare definitiva si irevocabila. Cu aceasta hotarare a iesit la pensie in septembrie 2015.
Intrebare:
Poate avea repercursiuni si a anula aceasta sentinta din urma si sa-i anuleze iesirea la pensie? Intreprinderea vrea sa faca verificari si sa vada cine a gresit si cand a gresit.
Nu sunt jurist.
Din acest motiv nu doresc sa-mi dau cu parerea.