Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... plângere împotriva ordonanței prim procurorului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

plângere împotriva ordonanței prim procurorului

În instanță s-a făcut plângere doar împotriva Ordonanței prin care Prim procurorul a respins plângerea și nu și împotriva Ordonanței de clasare. Este admisibilă sau inadmisibilă o astfel de plângere? Cum va fi tratată de judecătorul cameră preliminară?
Art. 340 alin.1 prevede limitativ , actele care pot constitui obiectul plângerii în instanță, respectiv rezolutia de neincepere a urmaririi penale sau ordonanta ori rezolutia de clasare, de scoatere de sub urmarire penala sau de incetare a urmaririi penale,și nicidecum ordonanțele prin care se soluționează plângerile împotriva soluțiilor ori a altor acte sau măsuri.
In mod normal, este inadmisibila, se poate invoca aceasta exceptie, dar in practica se retine ca plangerea este depusa si impotriva ordonantei de clasare a procurorului de caz, daca in cuprinsul plangerii se face referire la ea.
Mulțumesc.