Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Amenzi - debitor decedat - datorie primarie
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Amenzi - debitor decedat - datorie primarie

Buna ziua

In cazul in care un debitor (persoana fizica) avea amenzi contraventionale, acesta a decedat si conform codului fiscal (art. 23, 27) mostenitorii nu devin succesori ai resentelor, in cazul acesta primaria poate sa scada (sa anuleze) aceste datorii? daca da, in baza de ce document? si care ar fi baza legala?

Multumesc,
H.
Potrivit cod procedură fiscală, art 27, alin 2 și art 266, alin 3, amenzile persoanei decedate se scad din evidențele fiscale în baza certificatului de deces.

Consultați:
[ link extern ]
Multumesc, insa conf. art. 266 (3) "Anularea se face si atunci cand organul fiscal constata ca debitorul persoana fizica este disparut sau decedat fara sa fi lasat venituri ori bunuri urmaribile", in cazul nostru debitorul decedat are bunuri urmaribile...
Care bunuri? Bunurile nu au fost preluate de moștenitori?
Succesiunea nu s-a facut, nici nu se va face in curand. Defunctul are terenuri si cladiri.
Pentru a intra dvs în posesia bunurilor pentru a le vinde în vederea acoperirii obligațiilor fiscale ale persoanei decedate trebuie constatată succesiunea vacantă de către un notar.
Secretarul unitatii administrativ-teritoriale se va adresa cu cerere de deschidere a acestei proceduri unui notar public. În situatia în care, în urma acestei proceduri, notarul va constata vacanța succesorală , el va elibera un certificat de vacanță succesorală.