avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 616 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... DNA are competenta sa claseze dosarul in privinta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

DNA are competenta sa claseze dosarul in privinta altor infractiuni decat cele de coruptie?

DNA are competenta sa claseze dosarul in privinta altor infractiuni decat cele de coruptie?

Mi-a fost clasat un dosar si cu privire la alte fapte decat cele de coruptie. In alt dosar, alt procuror DNA macar a avut bunul simt sa claseze doar faptele de coruptie, si sa inainteze dosarul la parchet pentru a face cercetari in privinta celorlalte infractiuni
Cel mai recent răspuns: eusaisapte , utilizator 03:14, 10 Martie 2016
Da are. Daca sunt fapte concurente cu cea de coruptie, normal ca poate. Ca exeplu: un individ este prins de politie conducand fara permis, acesta incearca sa mituiasca politistii, dar este prins in flagrant.
Adica de exemplu sa zicem ca am reclamat ca un functionar a Luat mita, si pentru ca a savarsit Abuzul in serviciu. DNA claseaza dosarul pentru Luarea de mita, dar are competenta materiala sa claseze dosarul si pentru Abuzul in serviciu care e probat flagrant? Abuzul in serviciu sa zicem ca m-am inselat eu, se poate sa-l fi savarsit functionarul fiindca a vrut sa se razbune pe mine, sau pentru ca e alienat mintal, nu neaparat ca a luat mita. Alte posibilitati nu exista...
Ultima modificare: Miercuri, 9 Martie 2016
eusaisapte, utilizator
Normal ar trebui sa restituie dosarul la Parchetul judecatoriei.
Trebuie sa ma apuc sa studiez chestiile astea:

OUG 63/2013 pentru modificarea OUG 43/2002 privind Direcția Națională Anticorupție

Legea nr. 78/2000 pentru prevenirea, descoperirea și sancționarea faptelor de corupție

Ordonanța de Urgență nr. 43/2002 privind Direcția Națională Anticorupție

Regulamentul de ordine interioara al Direcţiei Naţionale Anticorupţie, aprobat prin Ordinul ministrului justitiei nr. 1643/C/15.05.2015

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Directia nationala anticoruptie se ocupa inclusiv de celelalte fapte penale savarsite impreuna cu infractiunile de coruptie? eusaisapte eusaisapte Buna ziua, am formulat plangere penala prealabila pentru faptele penale savarsite de procuror, in care am probat inclusiv infractiunile sale de coruptie. ... (vezi toată discuția)
Prindere in flagrant cristiursa cristiursa daca unui functionar i se da mita si acesta chema organele abilitate pentru prinderea in flagrant a mituitorului functionarului i se poate imputa ceva (vezi toată discuția)
Judecatorul de camera preliminara are autoritate de lucru judecat? aidu aidu hotararea judecatorului de camera preliminara de respingere a plangerii impotriva ordonantei de clasare, art. 340 CPP, are autoritate de lucru judecat?? si ce ... (vezi toată discuția)