Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evaluarea angajatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evaluarea angajatilor

Ce spune legea despre Evaluarea Angajatilor? Este obligatorie? Exista anumite reguli dupa care se face evaluarea abgajatilor? Exista anumite formulare pt.evaluare? Multumesc.

Evaluarea profesionala este un drept acordat angajatorilor, instituit prin Codul Muncii in vigoare. Astfel, angajatorul are dreptul sa stabileasca obiectivele de performanta individuala, precum si criteriile de evaluare a realizarii acestora.

Procedura de evaluare trebuie sa fie stabilita prin REg.Intern al angajatorului.

"Din punct de vedere juridic, evaluarea salariatilor presupune, conform reglementarilor actuale, existenta unor criterii generale de evaluare - aplicabile la nivelul angajatorului sau al unei categorii de salariati -, existenta unei proceduri de evaluare stabilita prin regulamentul intern si existenta unei comisii de evaluare stabilita prin decizie unilaterala de catre angajator. Criteriile de evaluare vor fi stabilite prin regulamentul intern si contractul individual de munca in functie de specificul activitatii angajatorului, vor avea un caracter obiectiv, si vor fi aplicate ori de cate ori are loc evaluarea performantei salariatilor."
[ link extern ]

Model Criteriile de evaluare profesioanala a angajatilor
[ link extern ] /