avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita credit nevoi personale
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita credit nevoi personale

Buna seara,

Sotul meu a facut un credit de nevoi personale in 2006.

Incepand cu 2009 nu a mai putut plati.

Nu a primit o notificare de reziliere contract, declararea scadentei anticipate.

Din 2009, pana in momentul de fata nu a fost executat silit in nicio forma.

In 2014 a fost cesionata creanta catre o firma de recuperari.

In 2016 primeste adresa de infiintare poprire - la cererea creditorului firma de recuperare.

La adresa de infiintare poprire este atasat contractul de credit(titlul) si incheierea de incuviintare a executarii silite obtinuta de creditorul - banca(care a cesionat creanta - deci numai are calitatea de creditor.

Poate creditorul actual - firma de recuperare - sa efectueze vreun act de executare silita, sau sa execute silit debitorul fara sa obtina incuviintare de la judecatorie?

Verificat portalul instantelor si nu exista nicio incuviintare solicitata de noul creditor.
Cel mai recent răspuns: IMicro Bucuresti , Consilier juridic 09:10, 11 Martie 2016
Dacă au început executarea anterior datei de 07.02.2016 se poate începe executarea fără încuviințare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit de nevoi personale neachitat Somlea Ovidia Somlea Ovidia Buna,va rog sa ma ajutați cu niște informatii.Am avut un credit de nevoi personale iar ultima rata nu a mai fost plătită.Intrebarea mea ar fi ,s-ar putea ... (vezi toată discuția)
Contestatie executare silita Cata2010 Cata2010 Buna ziua si va multumesc inca de la inceput pentru timpul acordat pentru a citi aceasta postare .vin catre dumneavoastra cu o speta destul de complicata si ... (vezi toată discuția)
Comunicare poprire bej - nu exista decizie/dosar la judecatorie Notsure Notsure Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: daca cineva primeste o notificare de poprire de la BEJ, pentru un credit facut in anul 2005, ... (vezi toată discuția)