Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita credit nevoi personale
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita credit nevoi personale

Buna seara,

Sotul meu a facut un credit de nevoi personale in 2006.

Incepand cu 2009 nu a mai putut plati.

Nu a primit o notificare de reziliere contract, declararea scadentei anticipate.

Din 2009, pana in momentul de fata nu a fost executat silit in nicio forma.

In 2014 a fost cesionata creanta catre o firma de recuperari.

In 2016 primeste adresa de infiintare poprire - la cererea creditorului firma de recuperare.

La adresa de infiintare poprire este atasat contractul de credit(titlul) si incheierea de incuviintare a executarii silite obtinuta de creditorul - banca(care a cesionat creanta - deci numai are calitatea de creditor.

Poate creditorul actual - firma de recuperare - sa efectueze vreun act de executare silita, sau sa execute silit debitorul fara sa obtina incuviintare de la judecatorie?

Verificat portalul instantelor si nu exista nicio incuviintare solicitata de noul creditor.
Dacă au început executarea anterior datei de 07.02.2016 se poate începe executarea fără încuviințare.