Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Infiintare poprire salariat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Infiintare poprire salariat

Buna ziua! As dori sa stiu daca o firma de recuperari datorii poate soma un angajator sa infiinteze poprire pe veniturile unui salariat, fara a exista o hotarare a unei instante. Stiam ca numai instanta de judecata poate hotari infiintarea unei popriri pe salariul unui salariat, in vederea recuperarii unei datorii catre o banca si ca un executor judecatoresc nu are acest drept fara a fi investiti de instanta. Multumesc !
Inainte de a se institui poprire pe conturile dvs. trebuie sa existe un titlu executoriu - investit cu formula executorie. Somatia si incuviintarea de incepere a executarii silite trebuie sa vina din partea unui executor. In 15 zile de la luarea la cunostinta sau primirea instiintarii de executare silita aveti drept de a contesta executarea.
Multumesc pentru raspuns. Eu as vrea sa stiu daca executorul judecatoresc poate dispune infiintarea popririi fara a avea o hotarare judecatoreasca in acest sens.
Depinde de momentul în care a început executarea silită, dacă a fost înainte de februarie 2016, da, poate.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Multumesc pentru promptitudine!