Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre mosteniri , succesiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre mosteniri , succesiuni

Buna seara. Tatal meu decedat acum 3 ani. Trebuie da fac succesiunea dupa casa lui parinteasca. In accea casa au stat (parintii.lui Amandoi decedati) si acum este locuita de fratele tatalui +sotia si nepotul tatalui+ nevasta lui si cei doi copii .dupa lege Eu stiu ca am jumatate...ptr ca tati nu a avut decat un frate.
Intrebarea mea este...in cazul in care voi face succesiunea dupa decesul unchiilor mei ( fratele tatalui si a sotiei lui )...nu exista riscul Sa pierd partea ce ii revine tatalui meu...
Vreau Sa mentionez ca de cand tati a murit Eu nu am trimis deloc bani ptr intretinerea imobilului , renovare , impozit. ...dar nici nu am luat chirie felie ce locuiesc acolo ca Stau in jumatea de casa a tatalui meu.
Cum ma sfatuiti Sa fac?
Eu nu am facut inca actele...am.vrut ca unchii mei Sa aibe batranetea linistita....iar dupa moartea lor...Eu si cu cei doi copii ai unchiilor mei Sa impartim casa...Dar imi este frica ca gestul meu de jumatate Sa nu mi se intoarca impotriva mea.
Deci am sanse Sa pierd partea de mostenire dupa Tatal meu ptr ca Eu nu lovuiesc in aceea casa , si nu contribui la intretinerea ei?. Va Multumesc

Da, aveti sansa sa pierdeti. Se pot adresa instantei sa se contatate ca sunt mostenitori care au acceptat tacit mostenirea dupa parinti.
Ca sa evitati acest lucru, puteti sa va adresati notarului si sa deschideti dvs. succesiunea dupa bunici si tata.
este posibil. Trebuia sa dati macar o declaratie de acceptare a succesiunii tatalui dvs, insa termenul de optiune succesorala a trecut. Casa pe numele cui este?
Joha a scris:

este posibil. Trebuia sa dati macar o declaratie de acceptare a succesiunii tatalui dvs, insa termenul de optiune succesorala a trecut. Casa pe numele cui este?

Pe numele buniciiilor...unde să dau declaratia ca accept succesiune?...
La aceea casa trebuia sa se faca prima succesiune dupa bunicul în1978. Apoi dupa bunica 2010 si apoi după tatăl meu 2013....chestia asta se poate întoarce şi impotriva singurului frate a Tatalui meu...nu numai în impotriva mea singura fiica. Adevarul e ca nu prea am inteles ce trebuie să fac
nasobraznic, utilizator
Daca dadeati o declaratie de acceptare a succesiunii dupa tatal dvs in termen de un an de la decesl acestuia va puteati prezenta si la succesiunea bunicilor . Asa trebuie sa va intelegeti amiabil cu fratele tatalui si sa nu va conteste drepturile.
Stati putin eu nu am inteles ceva...nu să fācut acolo la casa succesiunea dupa 3 morti.eu sunt si gura mostenitoare dupa tatăl meu...sunt copilul lui...cum să cad la înţelegere cu fratelle lui..eu ştiam ca poti intra in posesia. Mosteniririi cu acte ( prin succesiune sau ai grija de acel imobil)...altfel cum se explica ca ei nu au facut succesiunea din 1978...prima persoana decedata
Daca dadeati o declaratie de acceptare a succesiunii dupa tatal dvs in termen de un an de la decesl acestuia va puteati prezenta si la succesiunea bunicilor . Asa trebuie sa va intelegeti amiabil cu fratele tatalui si sa nu va conteste drepturile.