Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Acest site folosește cookies. Informații aici
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariat in preaviz / cerere co
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariat in preaviz / cerere co

Buna ziua,
daca un salariat si-a facut cerere de co inainte de a lua la cunostinta de instiintarea de preaviz ( concediere individuala care nu tine de persoana salariatului) , ce se va intampla cu aceasta cerere? decaleaza preavizul cu zilele de concediu de odihna sau acele zile i se vor plati la data incetarii cim?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:26, 14 Martie 2016
SECŢ IUNEA 2: Concedierea------CODUL MUNCII------
Art. 58
(1) Concedierea reprezintă încetarea contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului.
(2) Concedierea poate fi dispusă pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.
Art. 59
Este interzisă concedierea salariaţilor:
a) pe criterii de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenenţă naţională, rasă, culoare, etnie,religie, opţiune politică, origine socială, handicap, situaţie sau responsabilitate familială, apartenenţă ori activitate sindicală;
b) pentru exercitarea, în condiţiile legii, a dreptului la grevă şi a drepturilor sindicale.
Art. 60
(1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
a) pe durata incapacităţii temporare de muncă, stabilită prin certificat medical conform legii;
b) pe durata suspendării activităţii ca urmare a instituirii carantinei;
c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
d) pe durata concediului de maternitate;
e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap,pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
(la data 05-feb-2016 Art. 60, alin. (1), litera G. din titlul II, capitolul V, sectiunea 2 abrogat de Actul din Decizia 814/2015 )
h) pe durata efectuării concediului de odihnă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare, a falimentului sau a dizolvării angajatorului, în condiţiile legii

-la dvs e incident 60 alin 1 lit h -CODUL MUNCII-
-nu va poate concedia cat timp sunteti in concediu de odihna:)
@ gina2010

Preavizul nu se prelungeste cu duarat concediului de odihna.

In cazul in care nu efectueaza zilele de CO, acestea se vor compensa in bani la incetarea c.i.m., conform art.146 alin.3 C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere angajata insarcinata imosoft imosoft Buna ziua, In ce conditii poate fi concediata o angajata insarcinata conform legislatiei curente in vigoare? Sti despre art 60, alin 1, lit c din codul ... (vezi toată discuția)
Cine nu poate fi concediat AGOPIAN AGOPIAN Intrebare : persoanele aflate in concediu de crestere copil pot fi concediate, pentru ca nu am vazut sa fie mentionate la cei care nu pot fi ... (vezi toată discuția)
Concediere in concediu medical? c-levi c-levi Buna, va rog sa ma lamuriti cu urmatoarea problema: Se poate ca o persoana aflata in concediu medical sa fie concediata? Care sunt pasii care trebuie ... (vezi toată discuția)