Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna seara!Mi-am depus dosarul de pensie, a fost respins, iar acum am inaintat actiune in instanta.In cazul rezolvarii favorabile:
-la aceasta data sunt inca angajat.Mai pot lucra pana la data eliberarii deciziei de pensionare?
-as mai putea lucra inca o perioada, dupa primirea deciziei, stiind ca pensia poate veni chiar dupa 2-3 luni?
Multumesc!
Pentru ce fel de pensie ati depus dosarul?
Este vorba de pensionare cu reducere pt. gr.I de munca.
In acest caz, va puteti continua activitatea pana la comunicarea deciziei de pensionare, cand c.i.m. inceteaza de drept, conform art.56 alin.1 lit. c C.mun.