Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Reprezentanții legali ai unei societăți
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Reprezentanții legali ai unei societăți

Vă rog sa-mi spuneți care sunt persoanele, din cadrul unei societăți, care pot reprezenta societatea, în fața autorităților precum Poliție ori Instanța de Judecată. Un simplu angajat cu funcție de execuție poate depune o plângere în numele societății? Vă rog ca în răspuns să menționați și baza legală.
Plângere pentru ce?
Plângere împotriva unui client care nu a mai plătit marfa ce i-a fost livrată.
Plangerea poate fi depusa si prin poştă, fax, email, insa angajatul nu poate reprezenta persoana juridica pe mai departe. Persoana juridica poate fi reprezentata de: reprezentantul legal (cel, cei inscrisi in certificatul constatator eliberat de onrc), de consilier juridic sau de avocat, in speta dvs. (art.491 - Reprezentarea persoanei juridice). Angajatul poate depune plangerea, daca are mandat special (art.289), insa nu vad sensul atata vreme cat plangerea poate fi trimisa asa cum v-am spus, cu posta.
Mulțumesc pentru răspuns!