Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... juridic - drepturi lucratori care au inregistrat o ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

juridic - drepturi lucratori care au inregistrat o boala profesionala

buna dimineata!as dori sa stiu si eu daca conform legi 346/2002 cei cu boli profesionale au sigur vreun beneficiu de la intreprindere?
Legea nr.346/ 2002 republicata in 2009 privind asigurarea pentru AM si BP mentioneaza:
-art.18 Asiguraţii sistemului de asigurare pentru accidente de muncă şi boli profesionale au dreptul la următoarele prestaţii şi servicii:
a) reabilitare medicală şi recuperarea capacităţii de muncă;
b) reabilitare şi reconversie profesională;
c) indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă;
d) indemnizaţie pentru trecerea temporară în alt loc de muncă şi indemnizaţie pentru
reducerea timpului de muncă;
e) compensaţii pentru atingerea integrităţii;
f) despăgubiri în caz de deces;
g) rambursări de cheltuieli.
Conform legii toti angajatorii cotizeaza obligatoriu, lunar, la un Fond unic national pentru AM si BP, administrat de CNP prin CJPensii.
In contractele colective de munca existente la nivelul firmei pot fi mentionate/ negociate acordarea de ajutoare materiale sau banesti, acordarea, periodic, de facilitati pentru tratament balnear, etc. pentru lucratorii care au inregistrat AM si/ sau BP.