avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Facilitati fiscale OG 44
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Facilitati fiscale OG 44

]Buna ziua

Am si eu o nelamurire,daca ma puteti ajuta in legatura cu facilitatile acordate prin ordonanta 44.In cazul unei societati exista un dosar de esalonare la plata a obligatilor,dupa care s-a depus o rectificativa cu obligatii restante pana la 30 septembrie 2015.La aceste obligatii restante au fost generate majorari si penalitati.Diferentele de obligatii de plata declarate suplimentar de contribuabil prin declaratie rectificativa prin care s-a corectat oblig de plata principale cu scadenta anterioara datei de 30 sept 2015 au fost prinse prin cerere la esalonarea existent, deci s-a suplimentat esalonarea.Acum contribuabilul vrea sa-si plateasca tot debitul din esalonare si debitul current ca sa se incadraze pana la 31.03.2016 laordonanta 44.Majorariile emise prin decizie in ianuarie 2016 si care nu sunt cuprinse in esalonare , dar sunt aferente obligatiilor declarate suplimentar prin rectificativa si in fisa rol apar cu scadenta in 20.02.2016 se pot anula cu cota 54.2%?????
articole din lege:
art .11](3)Contribuabilii care la data de 30 septembrie 2015 beneficiază de eşalonarea la plată a obligaţiilor fiscale potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.29/2011, aprobată prin Legea nr. 15/2012, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cei care obţin eşalonarea în perioada cuprinsă între 1 octombrie 2015 şi 31 martie 2016 pot beneficia de anularea unei cote de 54,2% din dobânda eşalonată la plată şi nestinsă la 30 septembrie 2015, inclusiv, dacă eşalonarea la plată se finalizează până la 31 martie 2016. În acest caz, cota de 54,2% din dobânda achitată odată cu plata ratei de eşalonare se restituie potrivit Codului de procedură fiscală.
Art. 2
(1)Penalităţile de întârziere, precum şi o cotă de 54,2% din dobânzi, aferente diferenţelor de obligaţii de plată declarate suplimentar de contribuabili prin declaraţie rectificativă prin care se corectează obligaţiile de plată principale cu scadenţe anterioare datei de 30 septembrie 2015, inclusiv, administrate de organul fiscal central, se anulează dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:
a)declaraţia rectificativă este depusă începând cu data de 1 octombrie 2015 până la data de 31 martie 2016, inclusiv;
(la data 16-ian-2016 Art. 2, alin. (1), litera A. modificat de Art. I, punctul 3. din Legea 4/2016 )
b)toate obligaţiile de plată principale individualizate în declaraţia rectificativă se sting prin orice modalitate prevăzută de lege până la 31 martie 2016, inclusiv;
c)sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la art. 1 alin. (1) lit. b)-f).

Cei de la finante zic ca doar penalitatile si majorarile din esalonare vor fii scutite chiar daca platesc tot debitul din esalonare celelate majorari le considera debite curente si vor ca si alea sa fie achitate.E CORECT ASA???????

Alte discuții în legătură

Reducere dobândă impozit restant din 2015 nicoss59 nicoss59 Am plătit impozitul pe teren şi imobil pentru anii 2015 şi 2016 în data de 29.06.2016. Am primit bonificaţia de 10% pentru anul 2016. Nu mi-a fost redusă ... (vezi toată discuția)
Legea amnistiei fiscale, cand este ultima zi in care pot plati? miha255 miha255 Buna, am o firma si doresc sa beneficiez de facilitatile prevazute de OUG 44/2015, respectiv anularea penalitatilor de intarziere si reducerea dobanzilor de ... (vezi toată discuția)
Oug 44/2015 - taxe locale borcuta borcuta Buna ziua, La data de 30.09.2015 sunt inregistrat cu un debit reprezentand datorie principala la bugetul local (A). Pana la data de 31.03.2016 am achitat ... (vezi toată discuția)