Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tigara electronica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tigara electronica

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca prin folosirea tigarii electronice se incalca legea anti-fumat.
Va multumesc
Aceia care au redactat legea antifumat au prevazut dispozitii generale fara a face distinctie intre tigara,pipa,tigara electronica,narghilea,etc
Avand in vedere ca autoritatile competente sa constate si sa aplice contraventii la legea fumatului cunosc strict ca este interzis fumatul in locuri publice,acestia nu au autoritatea si competenta sa faca distinctie intre tigara,pipa,tigara electronica si amendeaza cetatenii care incalca noile dispozitii de fumat in locuri publice
Da, tigara electronica este interzisa in locurile publice la fel ca tigarile normale.(L)
Va multumesc.
PRAlina,
Tigara electronica este interzisa doar in mijloacele de transport in comun. Atat. In rest ai voie sa vapezi oriunde.

2. La articolul 2, după litera i) se introduce o nouă literă,
litera i1), cu următorul cuprins:
,,i1) ţigaretă electronică se înţelege un produs care poate fi
folosit pentru consumul de vapori care conţin nicotină prin
intermediul unui muştiuc sau orice componentă a acestui
produs, inclusiv un cartuş, un rezervor şi dispozitivul fără cartuş
sau rezervor;”.
4. La articolul 2, după litera n) se introduc două noi
litere, literele n1) şi n2), cu următorul cuprins:
,,n1) mijloc de transport în comun se înţelege orice vehicul
utilizat pentru transportul contra cost al persoanelor;
n2) loc de joacă pentru copii se înţelege orice spaţiu închis
sau în aer liber, destinat utilizării de către copii;”.
6. La articolul 3, după alineatul (11) se introduce un
nou alineat, alineatul (12), cu următorul cuprins:
„(12) în spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n1) este interzisă
inclusiv utilizarea ţigaretei electronice.”
Admin, administrator