Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Relatii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Relatii de munca

Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca in afara de contractul de munca sau contractul de colaborare(PFA-SRL) mai exista alta forma care sa justifice prezenta unei persoane in firma.( chiar si pentru o perioada de proba, urmand sau nu sa fie angajata)
Nu exista vreo alta forma care sa justifice prezenta unei persoane in firma pentru o viitoare angajare.

Art. 29 C.mun.
(1) Contractul individual de munca se incheie dupa verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea.
(2) Modalitatile in care urmeaza sa se realizeze verificarea prevazuta la alin. (1) sunt stabilite in contractul colectiv de munca aplicabil, in statutul de personal - profesional sau disciplinar - si in regulamentul intern, in masura in care legea nu dispune altfel.
.....