avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si impozite locale persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si impozite locale persoana cu handicap accentuat

buna ziua.doresc sa stiu daca sunt scutit de impozitul pe teren si casa (fiind persoana cu handicap accentuat ) si in ce procent. nu inteleg notiunea de proprietar sau coproprietar, caci in anul 2015 am platit f.putin (9 lei ) iar acum am 378 lei. va multumesc
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 20:44, 17 Martie 2016
Proprietarul este persoana care deține un bun cu cota de detinere 100%.
Coproprietar este persoana care deține în comun cu una sau mai multe persoane un bun.
Proprietatul și coproprietarul(dacă este cazul) sunt trecuți în actul de proprietate al bunului.
Prin urmare, dacă dvs sunteți proprietar sau coproprietar al imobilului care este locuința dvs de domiciliu, beneficiați de scutire la plata impozitului pe clădiri și a terenului aferent locuinței de domiciliu.
Potrivit codului fiscal
[ link extern ]
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
...
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate;

ART. 464 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
...
t) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate;

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutire impozit cladiri cu destinatie locuinta si auto pentru persoane cu handicap nicuteris nicuteris O persoana cu handicap accentuat, beneficiaza de scutire impozit pentru pentru locuinta si autoturim detinute in coproprietate in procent de 100% , conform ... (vezi toată discuția)
Impozit pe cladire si teren trandanus trandanus buna ziua. doresc sa va intreb urmatoarele ; am o locuinta (casa ) cu teren , sunt o persoana cu handicap accentuat si cand am fost sa platesc impozitul mi ... (vezi toată discuția)
Drepturi persoana cu handicap Atee Atee Buna ziua! Am un copil cu handicap grav, surdo-mutism si handicap psihic , si am inteles ca din acest an s-a adoptat legislativ o prevedere prin care se ... (vezi toată discuția)