Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe si impozite locale persoana cu handicap accentuat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe si impozite locale persoana cu handicap accentuat

buna ziua.doresc sa stiu daca sunt scutit de impozitul pe teren si casa (fiind persoana cu handicap accentuat ) si in ce procent. nu inteleg notiunea de proprietar sau coproprietar, caci in anul 2015 am platit f.putin (9 lei ) iar acum am 378 lei. va multumesc
Proprietarul este persoana care deține un bun cu cota de detinere 100%.
Coproprietar este persoana care deține în comun cu una sau mai multe persoane un bun.
Proprietatul și coproprietarul(dacă este cazul) sunt trecuți în actul de proprietate al bunului.
Prin urmare, dacă dvs sunteți proprietar sau coproprietar al imobilului care este locuința dvs de domiciliu, beneficiați de scutire la plata impozitului pe clădiri și a terenului aferent locuinței de domiciliu.
Potrivit codului fiscal
[ link extern ]
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate;

ART. 464 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
t) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat și a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanților legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat și ai minorilor încadrați în gradul I de invaliditate;