avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua

Doresc o simpla informatie. Doresc sa stiu cind intra in aplicare legea cu pensia pe viata pentru femeile care au de la trei nasteri in sus?si unde trebuie sa mearga pentru a face demersurile necesare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:56, 17 Martie 2016
1. Ca sa intre in vigoare o lege trebuie mai intai ca ea sa fie votata de Parlament.

2. Pana acum nu s-a votat o asemenea lege, sunt numai propuneri.

Propunerea legislativă pentru completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost adoptată Senat.

Proiectul de lege se refera la femeile care au nascut inainte de 01.10.1990 cel putin 3 copii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare pentru femeile care au născut cel puţin 3 copii până în 1990 Carolinanastase Carolinanastase Buna ziua In octombrie 2015 senatorii au votat, proiectul de lege care prevedere reducerea vârstei standard de pensionare pentru femeile care au născut cel ... (vezi toată discuția)
Propunere legislativa referitor la grupa deosebita ! ovis67 ovis67 Buna ziua, pe 15 martie dl Dragos Niculescu redactor pe acest sait a publicat un articol referitor la modificarea legii 263/2010 privind grupa de munca ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, imi puteți da câteva informații despre l343/2023 ... MarianaMsk MarianaMsk Buna ziua, imi puteați da câteva informații despre L343/2023 Propunere legislativă pentru modificarea și completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul ... (vezi toată discuția)