Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... buna ziua
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

buna ziua

Doresc o simpla informatie. Doresc sa stiu cind intra in aplicare legea cu pensia pe viata pentru femeile care au de la trei nasteri in sus?si unde trebuie sa mearga pentru a face demersurile necesare?
1. Ca sa intre in vigoare o lege trebuie mai intai ca ea sa fie votata de Parlament.

2. Pana acum nu s-a votat o asemenea lege, sunt numai propuneri.

Propunerea legislativă pentru completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost adoptată Senat.

Proiectul de lege se refera la femeile care au nascut inainte de 01.10.1990 cel putin 3 copii.