Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Propunere legislativa referitor la grupa deosebita !
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Propunere legislativa referitor la grupa deosebita !

Buna ziua, pe 15 martie dl Dragos Niculescu redactor pe acest sait a publicat un articol referitor la modificarea legii 263/2010 privind grupa de munca deosebita, cum ca s-ar acorda 4 luni la an in loc de 3 pt cei care au lucrat in grupe deosebite. Intrebarea mea este, e valabil si pt cei care au lucrat in gr 2 a de munca tinand cond ca aceste grupe sunt asimilate? Va anexez linc ul . www.avocatnet.ro/articol_508... .
Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost adoptata de catre Senat si inaintata Camerei Deputatilor .
[ link extern ]

Textul se refera stagiul de cotizare realizat în condiții deosebite ....

Evolutia legislativa de la Camera Deputatilor
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
Propuneri legislative se depun mai tot timpul la cele doua camere ale parlamentului. Multe propuneri nu ajung sa fie discutate si sunt inchise.
In prezent exista legea noua a pensiilor care a fost intoarsa in parlament pentru a fi pusa in conformitate cu precizarile din decizia Curtii Constitutionale.
Greu de crezut ca se vor mai lua in discutie alte propuneri de modificare a legii pensiilor pana nu se aproba noua lege a pensiilor, iarasi, in parlament, nu se promulga de catre presedinte si se publica in MO.
Se regaseste la Senat, intrati pe link ul extern pe care mi l-ati postat mai sus si scrieti jos la cuvinte in titlu 'modificarea legii 263/2010' si o sa va dea acea propunere de modificare care are numarul la Senat L140/2019 ! Veti gasi forma initiatorului, traseul aprobarilor si tabelul aferent cu propunerea de acordare a 4 luni la an de grupa deosebita.
13-03-2019 Înregistrat la Senat pentru dezbatere cu nr.b88
18-03-2019 trimis pentru aviz la Consiliul Economic şi Social
18-03-2019 trimis pentru aviz la Consiliul Legislativ (termen: 25.03.2019)
18-03-2019 trimis pentru punct de vedere la Guvern
20-03-2019 primire aviz de la Consiliul Legislativ - cu nr. 210/20.03.2019 (favorabil)
25-03-2019 cu nr.L140 prezentare în Biroul permanent; Senatul e prima Cameră sesizată
25-03-2019 trimis pentru raport la Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială (TERMEN: 02/04/2019)
25-03-2019 trimis pentru aviz la Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi (TERMEN: 02/04/2019)
27-03-2019 Comisia pentru muncă, familie şi protecţie socială depune raportul cu nr. 107-FAVORABIL cu amendamente
01-04-2019 înscris pe ordinea de zi a plenului Senatului
01-04-2019 adoptat de Senat (nr. voturi: DA= 97 NU=0 AB=6) cu titlul: "Lege pentru modificarea şi completarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice"
03-04-2019 Comisia pentru drepturile omului, egalitate de şanse, culte şi minorităţi transmite avizul cu nr. 146-FAVORABIL
05-04-2019 primire aviz de la Consiliul Economic şi Social - cu nr. 1348/05.04.2019 (favorabil)
Mesajul initial a fost modificat, dupa alte cautari pe Internet..... reiterez mesajul :

Propunere legislativă pentru modificarea Legii nr.263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice a fost adoptata de catre Senat si inaintata Camerei Deputatilor .
[ link extern ]

Textul se refera stagiul de cotizare realizat în condiții deosebite ....

Evolutia legislativa de la Camera Deputatilor
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic