Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... verificare prize de pamant
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

verificare prize de pamant

buna ziua, as dori sa tiu cine este obligat sa faca verificarea periodica a prizelor de pamant: proprietarul spatiului sau chiriasul care foloseste spatiul ? Si in ce lege se prevede acest lucru ca nu gasesc. Multumesc frumos !
Verificarea prizelor de pamant se face conform prevederilor din contractul de inchiriere/ protocolul anexa la contract, incheiat intre parti, referitor la respectarea masurilor privind ssm. Sistemul de impamantare a unui imobil este conceput la nivelul intregii proprietati si in mod normal, fiind vorba de o incinta care contine mai multe spatii care pot fi inchiriate la firme diferite, verificarea prizelor de pamant se face de catre proprietar.
Verificarea prizelor de pamant este permisa numai firmelor autorizate de catre ANRE care pot emite buletine de verificare PRAM. Activitatea de verificare poate fi efectuata doar de catre electricieni autorizati de catre ANRE pentru activitatea de masurare rezistenta la prizele de pamant.
In cadrul firmelor se pot organiza compartimente PRAM care sa fie autorizate de ANRE si care sa aiba in organigrama electricieni autorizati ANRE pentru masuratori PRAM.
Mai multe informatii gasiti aici:
[ link extern ] /...
Am si eu o intrebare... Recent am avut un audit si s-au legat de faptul ca pe prizele din fiecare birou nu avem o evidenta cum ca au fost verificate . In lege spune asa ceva cum ca trebuie verificate fiecare priza din fiecare birou ?
Trebuia sa deschideti o discutie noua.
Cred ca auditorul care a pus intrebarea a pus-o aiurea sau nu ati inteles dvs. despre ce este vorba. Se putea referi si la verificarea de catre electrician conform sarcinilor de serviciu (daca sunt legaturi corecte, daca circuitele sunt independente de cele de iluminat, etc.) a prizelor, iar verificarea sa se evidentieze intr-un formular verificabil care se arhiveaza.
Prizele din birouri se inscriptioneaza cu tensiunea 220 V sau 380 V (anumite echipamente tehnice pot fi alimentate si la 380 V). Se pot numerota pentru identificare mai usoara/ rapida in schema afisata pe fatada interioara a tabloului de forta si iluminat.
Toate prizele se leaga la centura de impamantare a cladirii si se masoara rezistenta prizei de pamant a impamantarii. In urma masuratorii efectuate se emite buletin PRAM.
.sorana_g a scris:

in ce lege se prevede acest lucru ca nu gasesc. Multumesc frumos !

HG 1146/2006 cerintele minime pentru asigurarea securitatii şi sanatatii lucratorilor care utilizeaza la locul de munca echipamente de munca

Art. 5. -
(1) Angajatorul este obligat sa ia masurile necesare pentru ca echipamentele de munca a caror securitate depinde de conditiile de instalare sa fie supuse unei verificari initiale, dupa instalare şi inainte de prima punere in functiune şi unei verificari dupa fiecare montare intr-un loc de munca nou sau pe un nou amplasament, efectuate de persoane competente, in conformitate cu legislatia şi/sau cu practicile nationale, in scopul asigurarii unei instalari corecte şi a bunei functionari a acestor echipamente de munca.
(2) Pentru a garanta ca cerintele de securitate şi de sanatate sunt respectate şi orice deteriorari sunt depistate şi remediate la timp, angajatorul este obligat sa ia masurile necesare pentru ca echipamentele de munca, care sunt supuse unor influente ce pot genera deteriorari susceptibile de a fi la originea unor situatii periculoase, sa faca obiectul:
a) unor verificari periodice şi, daca este cazul, unor incercari periodice efectuate de persoane competente, in conformitate cu legislatia şi/sau cu practicile nationale;
b) unor verificari speciale, efectuate de persoane competente, in conformitate cu legislatia şi/sau cu practicile nationale, de fiecare data când s-au produs evenimente exceptionale susceptibile sa aiba consecinte daunatoare asupra securitatii echipamentului de munca, cum ar fi modificari ale procesului de munca, accidente, fenomene naturale, perioade prelungite de neutilizare.
(3) Rezultatele verificarilor trebuie sa fie inregistrate şi puse la dispozitie Inspectiei Muncii la solicitarea acesteia. Ele trebuie pastrate pe o perioada de timp corespunzatoare, de exemplu, in functie de recomandarile sau specificatiile producatorului.

2.19. Orice echipament de munca trebuie sa fie adecvat pentru protectia lucratorilor expuşi riscurilor de electrocutare prin atingere directa sau indirecta.
3. 3.2.
3.3.2.1. La instalatiile şi echipamentele de munca electrice, pentru protectia impotriva electrocutarii prin atingere directa trebuie sa se aplice masuri tehnice, completate cu masuri organizatorice.
3.3.2.2. Pentru protectia impotriva electrocutarii prin atingere directa trebuie sa fie realizate urmatoarele masuri tehnice:
f) utilizarea de dispozitive speciale pentru legari la pamânt şi in scurtcircuit;

3.3.3.2. Pentru protectia impotriva atingerii indirecte trebuie sa fie realizate urmatoarele masuri tehnice:
b) legarea la pamânt;

NORMATIV I7-2009/1.Normativ pentru proiectarea si executarea instalatiilor electrice

Extras

4.1. Protectia impotriva socurilor electrice
4.1.1. Conditii generale
4.1.1.1 În instalaţiile electrice trebuie să se aplice măsuri pentru protecţia utilizatorilor
(persoane şi animale domestice sau de crescătorie), împotriva şocurilor electrice datorate
atingerii directe sau indirecte.
4.1.1.2 Protecţia împotriva atingerii directe repezintă protecţia de bază.
Protecţia împotriva atingerii indirecte (simplu defect) se realizează printr-o măsură de
protecţie principală, care să asigure protecţia în orice condiţii şi o măsură de protecţie
suplimentară, care să asigure protecţia în cazul defectării protecţiei principale. Cele două
măsuri de protecţie împotriva atingerilor indirecte trebuie alese astfel încat să nu se
anuleze una pe cealaltă.
4.1.1.3 Măsurile de protecţie diferite aplicate în aceeaşi instalaţie pentru protecţie la
atingere indirectă, nu trebuie să se influenţeze sau să se anuleze reciproc.
4.1.1.4 Măsurile de protecţie trebuie alese şi aplicate astfel încat să fie sigure şi durabile
în timp.
4.1.2. Prevederi pentru protectia impotriva atingerilor directe – protectii de baza.
4.1.2.1 Prevederile pentru protectia impotriva atingerilor directe asigura protectia in
conditii normale.

5.4.7.11. Rezistenţa prizei de pămant poate fi:
- cel mult 4 Ω atunci cand se iau măsuri suplimentare pentru protecţie la
supratensiuni (vezi cap 4.4.);
- cel mult 1 Ω atunci cand nu se prevăd măsuri suplimentare pentru protecţie la
supratensiuni sau cand aceasta este comună cu priza de pămant pentru
instalaţia de protecţie a clădirii împotriva trăsnetelor
(vezi cap. 6).

7.4.36. Rezistenţa de dispersie a prizei de pămant şi rezistenţa conductoarelor de
protecţie pană la receptor trebuie să fie de maximum 4 Ω ,
respectandu-se condiţia de
deconectare în caz de defect din subcap. 4.1.

ORDIN Nr. 108 din 1 august 2001
pentru aprobarea Dispozitiilor generale privind reducerea riscurilor de incendiu generate
de încarcari electrostatice - D.G.P.S.I.-004

ART. 20
Legaturile la pamant trebuie verificate astfel:
a) zilnic, vizual;
b) periodic, prin personal specializat se masoara valoarea rezistentei de dispersie a
prizei de pamant, precum si asigurarea continuitatii la instalatiile electrice.

ART. 94
Masurarea rezistentei de dispersie pentru instalatia de legare la pamant se face:
a) în instalatii subterane si în instalatii locale de legare la pamant, cel putin de doua
ori pe an;
b) la retelele generale de legare la pamant, cel putin o data pe an.

inspectorSSM, utilizator