Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon plati numerar in VALUTA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon plati numerar in VALUTA

Buna ziua dragi colegi,
Am urmatoarea situatie. O societate are ca obiect de activitate comertul cu bunuri in regim second-hand , mai exact cumpara masini second-hand din Germania si le vinde pe teritoriul Romaniei. Masinile sunt platite furnizorului cu numerar in valuta (asa vor nemtii). Furnizorul nu emite chitanta,apare doar pe factura mentiunea "bar" care inseamna plata cash.Problema e urmatoarea: aceste plati in numerar , in valuta, care sunt de exemplu de 20.000 euro/masina, intra sub incidenta legii 70/2015?
Concret, administratorul se duce cu 20.000 euro "in geanta" , cumpara masina de la neamt si ii da banii (In contabilitate ca si articol contabil se face: 401=5314 20.000 euro)
Va multumesc!
Plafonul, zilnic este de 15.000 euro.