avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon plati numerar in VALUTA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon plati numerar in VALUTA

Buna ziua dragi colegi,
Am urmatoarea situatie. O societate are ca obiect de activitate comertul cu bunuri in regim second-hand , mai exact cumpara masini second-hand din Germania si le vinde pe teritoriul Romaniei. Masinile sunt platite furnizorului cu numerar in valuta (asa vor nemtii). Furnizorul nu emite chitanta,apare doar pe factura mentiunea "bar" care inseamna plata cash.Problema e urmatoarea: aceste plati in numerar , in valuta, care sunt de exemplu de 20.000 euro/masina, intra sub incidenta legii 70/2015?
Concret, administratorul se duce cu 20.000 euro "in geanta" , cumpara masina de la neamt si ii da banii (In contabilitate ca si articol contabil se face: 401=5314 20.000 euro)
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Floarea Cring , Consultant credite si finantari 17:32, 19 Martie 2016
Plafonul, zilnic este de 15.000 euro.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie intracomunitara cu plata cash rominaduca rominaduca Buna seara, As avea nevoie, va rog, de un raspuns cat mai urgent la urmatoarea situatie. Acum cateva zile, firma la care lucrez, platitoare de TVA, a ... (vezi toată discuția)
Plati externe gxxxg gxxxg Trebuie sa plec in China dupa marfa iar partenerul meu chinez imi cere sa-i platesc cash 9000 euro pentru plati la diversi furnizori, iar pentru acesti banii ... (vezi toată discuția)
Achizitie masina germania misaaa misaaa revin din nou cu aceeasi speta: - PFA norma de venit ,prestari servicii intracomunitare, inregistrat in scopuri de TVA si inscris in ROI , am cod valid de ... (vezi toată discuția)