Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Posibilitate acţiune în instanţă vecini care ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Posibilitate acţiune în instanţă vecini care tulbură frecvent liniştea şi odihna

Bună ziua (sau seara) tuturor!
De vreo patru luni am achiziţionat - prin programul "Prima casă" - un apartament cu trei camere în care m-am şi mutat cu soţia şi băiatul nostru de trei ani şi jumătate. Toate bune şi frumoase timp vreo două seri până am realizat, noaptea târziu, că deasupra noastră locuiesc nişte..."îngeraşi" fără ocupaţie, întreţinuţi de părinţi care muncesc prin Italia, şi că aceştia mai au şi un copil de un an şi jumătate. Cât mai pe scurt spus: până spre orele 0-1 noaptea, uneori chiar şi mai târziu, aproape în fiecare noapte, de la vecinii aceştia se aud înspăimântător de tare bubuieli groaznice provocate de diferite obiecte trântite de copil (şi cred că nu numai de către acesta), uruit de obiecte grele purtate de colo-colo în casă, voci clare - înţeleg şi ceea ce se vorbeşte - şi plânsetele copilului, dar şi paşi - prin paşi însemnând trecerea unor elefanţi, o tropăială zdravănă. Alteori aceştia vin din vizitele pe care le fac noaptea târziu, după 11 sau chiar şi mai târziu, târând şi copilul lor de un an şi jumătate după ei şi, când intră pe uşă, începe tărăboiul, ne-au trezit aşa din somn de mai multe ori, inclusiv la ora 3 dimineaţa. Deseori ziua vecinul dă muzica la maxim în sufragerie devenind, practic, imposibil să mai stăm acolo din cauza bass-ului foarte puternic. Sunt convins că multe din aceste zgomote depăşesc lejer 40-50 de decibeli în liniştea absolută a nopţii dar şi ziua muzica...
Putem adormi doar undeva după ora 1 noaptea dar, din nefericire, trebuie să ne trezim la ora 7 - noi la muncă, băiatul la grădiniţă, în timp ce vecinii noştri dorm lipsiţi de griji până pe la 9-10...
Am încercat cu discuţii amiabile - fără rezultat, totuşi am aflat că au gresie peste tot în casă fără a avea şi o izolaţie fonică dedesubt, ceea ce amplifică mult sunetele... Ei se scuză mereu cu acelaşi argument - copilul nu doarme că-i ies dinţii etc. etc. deşi, uneori, ştiu că zgomotele provin de la ei şi nu de la copil - poate un copil de un an jumate să mute o masă sau o canapea prin sufragerie? Poate doar fiul lui Hercule...
Am încercat să mă înţeleg cu ei să-şi facă o izolaţie fonică sub podea dar refuză, refuză şi simplul gest de a pune nişte mochete sau covoraşe pe jos care să mai atenueze zgomotele...
Am încercat şi cu poliţia, două reclamaţii cu martori care au confirmat tărăboiul de deasupra noastră dar...surprize-surprize, au venit şi ei cu martori dintre vecini care spun că de la aceştia nu se aud zgomote noaptea (sic!, ce mi-aş dori să locuiască ei în apartamentul nostru) iar poliţistului îi este teamă să-i amendeze fiindcă au aceşti martori care i-ar putea scăpa în faţa judecătorului dacă ar contesta amenda, de altfel poliţistul care se ocupă de caz s-a mulţumit doar să ne facă o mediere şi gata. Pe vecini clar nu se poate conta, niciunul nu vrea să depună mărturie contra lor deşi toţi ştiu cu cine au de-a face. Când am chemat prima dată patrula poliţiei au băgat de seamă şi s-au "liniştit", reluându-şi treaba după plecarea poliţiştilor. Au scăpat doar cu un avertisment atunci, acesta venind ulterior de la Poliţia locală.
Între timp, pe fond de stres şi neodihnă am şi unele probleme de sănătate ( gastrită, anxietate), la muncă nu mai dau randament din cauza oboselii cronice şi mă gândesc dacă mai există vreo cale legală de a rezolva problema sau dacă nu cumva ar trebui să plecăm cu chirie în altă parte din propria noastră casă :(
M-ar interesa care ar fi procedura pentru o acţiune în instanţă, ce ar trebui să fac pentru a avea şanse mari de câştig şi ce aş putea obţine din partea instanţei într-un asemenea caz, eventual un ordin judecătoresc prin care vecinii să fie obligaţi să-şi izoleze fonic podeaua şi (sau) daune - dacă aş câştiga un eventual proces. Nu am găsit referinţe pe internet despre vreun asemenea caz în România. Apreciez doar răspunsurile profesioniste şi care respectă legea, sunt sătul de "recomandări" de genul "pune-le boxele noaptea pe tavan" sau "dă-i una în freză" sau "zgârie-i maşina", sunt un om cu respect faţă de ceilalţi şi faţă de lege şi doresc doar soluţii perfect legale.
Îmi cer scuze pentru aspectul greoi şi confuz al relatării, vă pot explica mai în detaliu dacă mă veţi întreba. Vă mulţumesc anticipat pentru răspunsuri şi sugestii, toate cele bune!
Aveti idee cam cati au pierdut in instanta cu adevarul in brate,adevar pe care nu l-au putut proba cu martori si nici pe judecatori nu i-au putut determina sa aprecieze de buna lor credinta in a sustine cauza ?
Daca la nivelul imobilului de locuit in comun,exista infiintata asociatie de proprietari,pe cale de conseinta opereaza disp L nr 230/2007
Aveti temeiul legal prevazut de disp
art 18
In cazurile in care in cladirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriasi impiedica, cu buna-stiinta si sub orice forma, folosirea normala a cladirii de locuit, creand prejudicii celorlalti proprietari ori chiriasi, dupa caz, proprietarii sau reprezentantul legal al acestora pot solicita instantei sa hotarasca masurile pentru folosirea normala a cladirii, precum si plata daunelor
.
Va revine obligatia ca plangerea adresata instantei sa o motivati in fapt si in drept
Puteti proba deranjul=zgomotele la diferite ore prin proba cu martori...care afirmati ca nu se inghesuie sa va sustina sau cu inscrisuri
La inscrisuri puteti depune documente din partea politiei care sa comunice instantei sesizarile adresate de dv si daca acestea s-au confirmat
Mai puteti aduce o proba esentiala si anume document din partea garzii de mediu care detine tehnica speciala de masurat decibeli
Daca va asumati responsabilitatea sa obtineti documente de la autoritati care sa confirme aspectele sesizate de dv,aveti sanse sa obtineti hotarare favorabila
Succes !
Aproape imposibil ....Cred ca numai prin contramasuri similare ii puteti opri . :yeah:
Am înţeles. Voi apela la un avocat pentru a lămuri toate "dedesubturile" unei asemenea "afaceri". Câteva întrebări aş mai avea, însă:
1.Pot fi citaţi ca şi martori cunoscuţi de-ai mei care se aflau în vizită la noi şi au auzit şi ei ce se întâmplă deasupra după orele 22 (după cum spuneam ceilalţi vecini ori nu vor să se implice - inclusiv administratora blocului spune că "ea nu aude prea bine" - sic!) ori au depus falsă mărturie în sprijinul celor pe care i-am reclamat la poliţie - au fost trei la număr).
2.Pot să fac înregistrări video şi audio care să probeze apoi în faţa instanţei cele afirmate de mine, inclusiv să dovedesc că au martori falşi?
3.Pot apela la un detectiv particular autorizat care să strângă dovezi pe care să le folosesc apoi în instanţă?
Vă mulţumesc mult!
1-In calitate de reclamant aveti obligatia sa va probati acuzele
Aveti dreptul sa solicitati instantei de judecata sa admita proba cu martori pe care urmeaza sa ii nominalizati
2-Puteti realiza si inregistrari audio,care sa probeze eventual zgomotul
Inregistrarea video nu probeaza volumul zgomotului
3-Puteti apela si la un detectiv particular
Ramane la latitudinea instantei daca apreciza utile si necesare concluziile detectivului particular...
Proba cu martori si cea audio sunt edificatoare
Vă mulţumesc pentru răspunsuri, toate cele bune!