Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Va rog frumos sa ma ajutati..
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Va rog frumos sa ma ajutati..

Salut.. Am si eu o problema

Aseara am fost prins de catre personalul d paza de la Carrefour k am sustras 2 becuri d masina. Mi-au zis ca va rugam frumos sa veniti cu noi sa va verificam marfa. Ok, ma duc in incaperea respectiva si m-au intrebat daca am furat sau nu ceva, si le-am zis ca da.. MI-au zis ca o sa cheme politia si ca o sa ma duc la sectie(am achitat suma celor 2 becuri si m-au lasat sa plec,dar intre timp au sunat sa trimita un echipaj la Carrefour).

Treaba este k ei au pus un bos fiscal la fisa pe care mi-au facut-o,si eu am plecat acasa fara sa ma mai duc la sectie. In cazul asta, poate sa imi faca dosar penal pentru furt calificat?
Va puteti astepta sa fiti chemat la politie daca va fi depusa o plangere impotriva dvs. Nu v-au aplicat nicio amenda acolo? de regula asa se procedeaza si nu se mai depune plangere, insa, nu putem anticipa ce au de gand cei de acolo.
Din moment ce chiar dvs. ati recunoscut fapta si probabil exista pe langa declaratiile celor de la paza si alte probe (inregistrari video)...puteti fi acuzat de savarsirea infractiunii de furt calificat, care se consuma in momentul sustragerii bunurilor cu intentia de a vi le insusi pe nedrept, fara a avea vreo legatura ca ulterior le-ati platit (doar pentru ca ati fost prins)...erau asa scumpe de nu ati facut asta de la bun inceput? Acum riscati o pedeapsa penala cu toate urmarile ei.
Corect raspunsul colegului anterior. Dar ..nu ne-ai spus cati ani ai user Mari20...Daca ai sub 18 ani nu poate fi vorba de raspundere penala nu dl. avocat Stan ? :)
Scrie ca pe mIRC. Cred ca are pina in 18 ani.
Raspunderea penala este antrenata inca de la varsta de 14 ani. Până la împlinirea vârstei de 14 ani , minorii nu răspund penal. De la această vârstă, însă, până la împlinirea a 16 ani, minorii răspund penal dacă se constată că au avut discernământ în momentul comiterii faptei, adică dacă au ştiut că fac un lucru rău, nepermis, şi şi-au dat seama de consecinţele lui.După împlinirea vârstei de 16 ani, minorii raspund penal intocmai ca si majorii, cu mentiunea ca limitele de pedeapsa se reduc la jumatate.