Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Factura pe comision
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Factura pe comision

Buna ziua ! Vin si eu cu o intrebare si sper sa ma ajutati.Sunt asistentin brokeraj persoana fizica inregistrata la finante.Obligatiile le platesc singura la finante. Am inteles ca din acest an ,2016,conform noului cod fiscal,nu se mai poate face retinere la sursa de catre broker si am depus declaratia pentru venit estimat.problema este ca pana acum lucram cu borderouri ,iar acum brokerul imi spune ca trebuie sa tai factura pe comision.Puteti sa-mi spuneti exact cum trebuie sa fac,deoarece nu am lucrat cufacturier si nici nu stiu ce trebuie sa scriu in el ?
Mai intai sa aveti un centralizator semnat (acel borderou pe care il pastrati la dosarul cu actele contabile) de ambele parti cu politele incheiate in luna respectiva si comisioanele cuvenite, apoi pe baza lui, la inceputul lunii urmatoare completati factura cu valoare comisioanelor cuvenite conform contractului numarul... si va primiti banii.