Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Proiect de Lege privind concediul şi indemnizaţia ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Proiect de Lege privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor

Pe data de 8 martie 2016, au vuit stirile cum ca dispare pragul pentru indemnizatie, iar concediul de crestere copil va fi de 2 ani. Insa cand trebuia sa fie votat final de camera deputatilor, in 16 martie 2016, surpriza, a iesit de pe ordinea de zi (din cauza ca raportul dat de Comisia de munca, necesar pentru votul final, nu a fost publicat din ce am citit, dar nu stiu daca asta chiar e motivul).
Incerc sa imi dau seama cand / daca va fi reintrodusa aceasta propunere de lege in ordinea de zi. Are cineva idee?
Oare care e codul propunerii de lege, ca sa incerc sa o urmaresc. Banuiesc ca e PL-x nr. 569/2015 dar nu sunt prea sigura.

Multumesc.
Proiectul de lege adoptat de Comisia de Munca a Camerei Deputatilor prevede eliminarea pragului pentru cuantumul indemnizatiei pentru CCC. Insa pana la votul final mai este ceva timp de asteptat.

Art.2 alin.2 prevede , in forma adoptata de Comisie, ca : Indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii doi ani si nu poate fi mai mica de 85% din cuantumul salariului minimbrut pe tara garantat in plata.