Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acordare angajatelor cadou 8 martie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acordare angajatelor cadou 8 martie

s-a dat cu ocazia zilei de 8 martie angajatelor cate un pulover(suntem firma de productie textile-pulovere)....cu ce document tb sa scad puloverele din gestiune? se colecteaza tva????
Desi, s-ar putea considera si avantaje in natura, si se asimileaza salariului, platind impozit si contributii, insa coroborand articolele din Codul Fiscal aceste cadouri s-ar incadra la cheltuieli sociale, adica sunt neimpozabile si nu se platesc contributii pana la limita de 150 lei/persoana. Ce depaseste devine avantaj in natura si se include la salariu cu taxele aferente.
Fiind un cadou din productie proprie (pentru care s-a dedus TVA-ul la achizitia materialelor) se colecteaza TVA, prin emiterea unei autofacturi avand inregistrare 635 = 4427.
Desemenea este cheltuiala deductibila pentru firma in limita de 5% din cheltuiala fondului de salariu.
Pentru scaderea din gestiune, consider ca este necesar bon de consum, avand inregistrarea 6458 = 371