Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general minus inventar marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

minus inventar marfa

buna,
va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o monografie contabila in ce priveste minusul la inventar marfa cu amanuntul.Minusul nu este imputabil.
eu stiu dar nu sunt sigura ca minusul la inventar este considerat ca si o vanzare .
Ar trebui sa colectez TVA,cheltuiala, cred eu ca nu este deductibila la calculul impozitului pe profit.
607= 371 la pret de achizitie 607-nedeductibil?
635=4427 635-nedeductibil?
dar nu stiu 378 cum il scad?

va rog foartemult sa ma ajutati.

multumesc

Inregistrarea lipsei din gestiune

461 = 7588
461 = 4427

Descarcarea gestiunii

378 = 371
4428 = 371
607 = 371-cheltuiala nedeductibila

378=371-valoarea adaosului aferent minusului de inventar
Aveti dreptate cu restul..
succes!!
iulia53, utilizator
va multumesc mult,dar inca ceva. minusul nu este imputabil deci nu trebuie sa fac NC 461=7588 si 461=4427?

ca sa inteleg mai bine, fac doar descarcarea din gestiune cu 607 neded,
si 635=4427? 635 ned

altfel cu se inchide 461?
Faci o autofactura, la pretul de vanzare. Cand ai achizitionat marfa, ai aplicat un procent de adaos (378). Restul, e bine cum ai gandit.