Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit teren intravilan
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit teren intravilan

Detin o casa intr-un sat subordonat unei comune. In perimetrul acestei curti exista:
1. 400 mp curti, constructii (CC)
2. 700 mp arabil
3. 300 mp livezi
Doresc sa stiu:
1. cum se calculeaza impozitul, ca principiu; valorile concrete le stabileste consiliul local, asta am inteles
2. Unde si cum intervine limita de 400 mp in acest caz ?
3. Cum se insumeaza aceste 3 categorii de terenuri ?
a. Se face suma celor 3
b. Se lasa separat CC si se insumeaza numai cele 2 agricole
c. Nu se insumeaza nimic si fiecare intra la calcul separat
4. Unde intra in calcul tabelul de la alin.2 (art.465 Cod fiscal ) ?
5. Mai folosim tabelul de la alin.4 (art.465 cod fiscal) ? daca da, unde si cum ?
Mie mi se pare ca nu sunt suficient de clare alin.2' si 3, lasa loc la interpretari.
Astept cu nerabdare lamuriri si multumesc din suflet.

1.Impozitul pe teren se calculează potrivit art.465, cod fiscal:
[ link extern ]
2. unde: În comuna unde dețineți terenurile.
cum: 400 mp din suma terenurilor cu altă categorie de folosință decât cele care sunt înregistrate în categoria "curți construcții"
din codul fiscal:
(21) În cazul unui contribuabil care deține mai multe terenuri situate în intravilanul aceleiași unități/subdiviziuni administrativ-teritoriale, suprafața de 400 m² prevăzută la alin. (2) se calculează o singură dată, prin însumarea suprafețelor terenurilor, în ordine descrescătoare.
3. b(Se lasa separat CC si se insumeaza numai cele 2 agricole)
4. La calculul terenurilor încadrate în curți construcții și a celor 400 mp din altă categorie de folosință asimilați la curți construcții
5. Da,pentru suprafețele de teren care depășesc cei 400 mp

normele metodologice , punctul 83
[ link extern ]

83. În aplicarea prevederilor art. 465 alin. (2) - (5) din Codul fiscal, în cazul terenurilor, identificate distinct, situate în intravilan, la calculul impozitului pe teren se vor avea în vedere următoarele:
a) suprafaţa înregistrată în registrul agricol la categoria de folosinţă terenuri cu construcţii, exprimată în hectare, se înmulţeşte cu suma corespunzătoare prevăzută în tabelul de la art. 465 alin. (2) din Codul fiscal;

b) suprafaţa de până la 400 m2 aferentă suprafeţelor înregistrate în registrul agricol la alte categorii de folosinţă decât cea de terenuri cu construcţii, exprimată în hectare, se înmulţeşte cu suma corespunzătoare din tabelul prevăzut la art. 465 alin. (2) din Codul fiscal;

c) suprafaţa de teren care depăşeşte 400 m2 rezultată după aplicarea lit. b), pe fiecare dintre categoriile de folosinţă respective, exprimată în hectare, se înmulţeşte cu suma corespunzătoare din tabelul prevăzut la art. 465 alin. (4) din Codul fiscal, iar acest rezultat se înmulţeşte cu coeficientul de corecţie corespunzător prevăzut la art. 465 alin. (5) din Codul fiscal.
Multumesc din suflet; raspunsul dvs este foarte clar; Din pacate, impozitul a fost calculat altfel; ma voi adresa primariei sa aflu cum si, poate voi reveni.
Am promis ca voi reveni daca va fi cazul. Iata, am revenit.
Am solicitat explicatii de la primaria comunei in care este situata casa, dar n-am primit decit o trimitere la alte documente.
Prin urmare, incerc sa descurc eu, cu ajutorul pretios al dvs, punind accentul pe punctul asupra caruia inca am dubii, si anume, pe RESTUL (ceea ce depaseste 400 mp) dupa insumarea celor 2 categorii de intravilan arabil (700 mp) si livada (300 mp).
-------------------------------------------------------------------------------------
Elemente: Zona A, coeficient 1, tarif pentru cei 400 mp = 600 lei/ha
-------------------------------------------------------------------------------------
Cum fac ?

1. Limita celor 400 mp
1.1 - Insumez 700 + 300 = 1000 mp (arabil + livada); asta am clarificat anterior;
1.2 - Iau 400 mp (0.04 ha) si le aplic tariful stabilit, ex; 600 lei/ha
Socotesc: 0.04 (400 mp) * 600 = 24 lei
------------------------------------------------------
Acum e acum: A mai ramas:

2- 300 mp din cei 700 arabil;
2.1 - merg la tab.alin 4-art.465 cod fiscal si gasesc suma 28 lei/ha (zona A, teren arabil);
Socotesc: 0.03 (300 mp) * 28 = 0.84 lei
-------------------------------
3 - 300 mp livezi; aici nu mai stiu si am nevoie de ajutor:
3.1 - aplic tariful 600 lei, tarif pe care l-am aplicat celor 400 mp de la pct.1 ?
In acest caz, calculez: 0.03 (300 mp) * 600 = 18 lei;
SAU
3.2 - merg la tab.alin.4-art.465 cod fiscal, unde gasesc suma 53 lei/ha (zona A, livada)
In acest caz, calculez 0.03 (300 mp) * 53 = 1.59 lei
--------------------------------------
Rezultat final:
a) 24 + 0.84 + 18 = 42.84 (1.2 + 2.1 + 3.1)
b) 24 + 0.84 + 1.59 = 26.43 (1.2 + 2.1 + 3.2)

Diferenta ar fi 16.41 in functie de varianta de la pct.3 (3.1 sau 3.2).

Cum e corect ?
Astept raspunsul dvs si va multumesc din adincul sufletului.
Corect este rezultatul b).
Citiți și acest articol:
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc din suflet; impozitul calculat de primarie, pe care a trebuit sa-l platesc, a fost calculat cf.pct. a. Ce pot face ?
Mi s-a parut foarte mare, de aceea am insistat sa inteleg, cu atit mai mult cu cit, primaria nu mi-a furnizat elementele concrete de calcul pe care le-am solicitat.
Am consultat si aici, pe plan local, mai mute persoane, de la diverse institutii; surprinzator, rapunsurile au fost diferite, referitoare la acest punct care, si pentru mine a fost destul de neclar.
Am afirmat de la inceput ca, acest punct lasa loc la interpretari, dupa cum am afirmat si anterior. Evident, primaria a luat varianta care i-a convenit, adica cea care aduce venitul mai mare.
Multumirile mele din suflet; macar m-ati clarificat.
Va doresc toate bune; voi reveni cu toata increderea cind voi mai avea nevoie.