Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit teren intravilan
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit teren intravilan

Detin o casa intr-un sat subordonat unei comune. In perimetrul acestei curti exista:
1. 400 mp curti, constructii (CC)
2. 700 mp arabil
3. 300 mp livezi
Doresc sa stiu:
1. cum se calculeaza impozitul, ca principiu; valorile concrete le stabileste consiliul local, asta am inteles
2. Unde si cum intervine limita de 400 mp in acest caz ?
3. Cum se insumeaza aceste 3 categorii de terenuri ?
a. Se face suma celor 3
b. Se lasa separat CC si se insumeaza numai cele 2 agricole
c. Nu se insumeaza nimic si fiecare intra la calcul separat
4. Unde intra in calcul tabelul de la alin.2 (art.465 Cod fiscal ) ?
5. Mai folosim tabelul de la alin.4 (art.465 cod fiscal) ? daca da, unde si cum ?
Mie mi se pare ca nu sunt suficient de clare alin.2' si 3, lasa loc la interpretari.
Astept cu nerabdare lamuriri si multumesc din suflet.

REVIN, tot mai am 2 intrebari; in discutie tot cazul prezentat aici, in aceeasi curte:
- 400 mp CC
- 700 mp arabil
- 300 mp livezi

1. Cele 3 tipuri de teren, aflate in aceeasi curte, la aceeasi adresa, pot fi incadrate in zone diferite ? (A, B, C, D); adica, de ex, poate fi incadrat terenul CC in zona A si celelalte in zona B, sau alte combinatii ?

2. Poate fi modificat coeficientul de corectie (tab.alin.5 - art.465 Cod fiscal) ?; acest coeficient este in functie de rangul localitatii (0, I, II, III, IV, V); daca da, cum, in ce conditii, in functie de care element ?

Situatia reala cu care m-am intilnit m-a determinat sa pun aceste intrebari.
Multumesc si astept raspunsul dvs.
1. Incadrarea terenului pe zone se aproba de consiliul local al comunei in functie de hărțile cadastrale respectiv amplasamentul terenului. Poate exista situatia ca terenul dvs sa fie incadrat diferențiat pe mai multe zone, puteti verifica acest lucru la registrul agricol al primariei.
2. Coeficientul de corectie se stabileste tot prin HCL iar la comune se respecta urmatoarea regula :
- sat reședință de comună - rangul IV, coeficient de corectie 1,10 % pt.zona A, 1,05 % pt.zona B, 1,00 % pt.zona C si 0,95 % pt.zona D;
- sate componente ale comunei - rangul V, coeficient de corectie 1,05 % pt.zona A, 1,00 % pt.zona B, 0,95 % pt.zona C si 0,90 % pt.zona D.
Va multumesc pentru rabdare, efort si raspunsurile dvs.
Am totusi o obs: am scormonit sa gasesc acesti coeficienti precizati si aici, in raspunsul dvs.
In art.465-Cod fiscal exista intr-adevar, trimitere la art.457, alin.6, unde gasesc un tabel cu acesti coeficienti, dar indicati numai pentru terenuri extravilane si cladiri rezidentiale.
Cazul prezentat de mine nu se incadreaza in aceste categorii.
Tuturor va doresc sarbatori minunate si linistite !
Urmariti si pct.82 si 83, sectiunea a 3-a din HG 1/2016 -normele de aplicare cod fiscal -unde sunt si exemple de calcul. Sper sa va fie de ajutor.