avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe constructii
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe constructii

Buna seara,

Sunt persoana fizica si in afara locuintei de domiciliu am un teren intravilan la tara pe care am un garaj de tabla.Acesta poate fi considerat conform Legii 227/2015 o constructie nerezidentiala supusa impozitului majorat daca nu fac raport de evaluare?

Dar anexele gospodaresti (magazie, etc)din curtea unde eu locuiesc sunt considerate rezidentiale sau nerezidentiale ?

Va multumesc,
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 08:03, 26 Martie 2016
Garajul și celelalte anexe intră în categoria clădirilor rezidențiale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul pentru apartamentele inchiriate la firme vasilemb vasilemb Inchiriez un apartament la o firma pentru sediu social si unul la alta firma pentru punct de lucru. Cu cat se majoreaza cota de impozit pentru cele 2 ... (vezi toată discuția)
Ref. ipozitarea unei cladiri avand destinatia de moara nicollettaB nicollettaB Buna ziua, sunt persoana fizica si detin o moara, in vederea completarii declaratiei pt stabilirea impozitului pe cladiri nerezidentiale aflate in proprietatea ... (vezi toată discuția)
Noul cod fiscal/impozite si taxe locale mtr090035 mtr090035 Buna ziua, sunt persoana fizica,detin un apartament pe care l-am inchiriat unei firme cu destinatie punct de lucru-salon de ingrijire/cosmetica ... (vezi toată discuția)