Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permisul auto anulat ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permisul auto anulat ?

Buna ziua ...am si eu o intrebare , la sentinta data mai jos mi se anuleaza si permisul de conducere ? dupa cat timp pot redobandi permisul? nu prea inteleg nimic din acesta , va rog putin ajutor , va multumesc

Solutia pe scurt: În baza art.5 C.pen. reţine că sunt mai favorabile dispoziţiile legii vechi, respectiv prevederile C.pen. 1969. În baza art.178 alin.(1) şi (2) C.pen.1969, cu aplicarea art.5 C.pen. şi art.396 alin.(10) C.proc.pen., condamnă pe inculpatul ......, căsătorit, studii liceale, electronist persoană fizică autorizată, fără antecedente penale, la o pedeapsă de 1 an şi 4 luni închisoare, pentru săvârşirea infracţiunii de ucidere din culpă. În baza art.81 C.pen. 1969, cu aplicarea art.5 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei pe durata unui termen de încercare de 3 ani şi 4 luni stabilit conform art.82 C.pen. 1968. În baza art.12 alin.1 din Legea nr.187/2012 cu referire la art.71 alin.2 C.pen. 1969 aplică inculpatului pedeapsa accesorie constând în interzicerea drepturilor prevăzute de art.64 alin.1 lit.a teza a II-a şi lit.b C.pen. 1969, iar în baza art.71 alin.5 C.pen. 1969 dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare. În baza art.15 alin.2 din Legea nr.187/2012 atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art.83 şi art.84 C.pen.1969 privind revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei aplicate, în cazul săvârşirii unei infracţiuni în termenul de încercare sau neexecutării obligaţiilor civile şi executarea pedepsei în regim de detenţie. În baza art.397 alin.1 C.proc.pen., art. 25 C.proc.pen., raportat la art.19, 20 C.proc.pen. ?i art. 1349, art. 1357 C.civ., admite în parte acţiunea civilă formulată de părţile civile .... şi minorul ....., minorul prin tutore ...., respectiv acţiunea civilă exercitată de defuncta ...... şi continuată de părţile civile ..... şi minorul ...., minorul prin tutore ...... ?i, în consecinţă, obligă partea responsabilă civilmente - asigurătorul ...... să plătească, în limitele contractului de asigurare, părţilor civile următoarele sume de bani: - părţilor civile ......., fiecăreia câte 30.000 Euro, în echivalent lei la cursul B.N.R. din ziua plăţii, reprezentând daune morale, aferentă acţiunii civile exercitată în nume propriu de părţile civile; - părţilor civile ....., fiecăreia câte 15.000 Euro, în echivalent lei la cursul B.N.R. din ziua plăţii, reprezentând daune morale, aferente acţiunii civile exercitată de defuncta ,,,,,,, şi continuată de părţile civile; - părţilor civile A,,,,,,,, şi ....... suma de 1.900 lei, reprezentând daune materiale; - părţii civile ..... o rentă lunară în sumă de 1.000 lei, începând cu data de 04.03.2013 şi până la împlinirea de către partea civilă a vârstei de 18 ani sau, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 ani. Respinge restul pretenţiilor civile ca neîntemeiate. În baza art. 276 alin.1 şi 2 C.proc.pen., obligă inculpatul să plătească părţilor civile ........ fiecăreia câte 2.400 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare, reprezentând onorariu avocat. În baza art. 274 alin.(1) C.pr.pen. obligă pe inculpatul ....... la plata sumei de 900 lei, reprezentând cheltuieli judiciare în favoarea statului. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare.
Raspunsul este afirmativ, ati fost condamnat cu suspendare iar in baza hotararii judecatoresti ramasa definitiva seful politiei rutiere va dispune anularea permisului de conducere.
Daca ramane definitiva, vi se anuleaza, va puteti prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa un an de la data rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti.
După un an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare veti putea da examen pentru redobandirea permisului de conducere.
va multumesc pentru raspunsuri , un sfarsit de saptamana placuta ..