Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reduceri magazin online
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reduceri magazin online

Buna ziua, am si eu o intrebare in legătura cu reducerile care se pot aplica in cadrul unui magazin online.
De exemplu daca avem un produs cu preț de vânzare de 150 lei si vrem sa-l adaugăm la oferta de 140 lei dar fiind așa mica diferența de doar 10 lei ne gândeam daca e legal (moral nu e) sa il mărim la 170 lei inainte de reducere. Știm ca prețul redus trebuie sa fie mai mic decât prețul se referința din ultimele 30 de zile.

Mulțumesc anticipat
Conform OG 99/2000 cu modificarile ulterioare, la reducerile de pret de tip soldare si/sau promotionale nu se poate vinde sub pretul de achizitie si reducerea trebuie sa fie mai mica decat cel mai mic pret din ultimele 30 zile. Astfel, puteti mari la 170 si ulterior sa vindeti cu 140, avand in vedere ca minimul a fost 150.