avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata despagubire fara sa fie accident!!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata despagubire fara sa fie accident!!!

Am ramas cu masina in pana pe o autostrada in Germania.
A venit Politia si a chemat sa ma tracteze intr o parcare.
Am semnat pe un document pentru tractare si am inteles ca imi trimite factura.
Dupa o perioada am constatat ca ei au decontat costul pe asigurarea mea RCA si ca am malus si trebuie sa platesc noua asigurare mai scumpa.
Unde se precizeaza ca se pot deconta pe asigurarea RCA si tractarile?
Eu am facut asigurare in Romania, contract supus legii romane.
Poate in Germania e legal dar eu am facut contactul de asigurare in Romania si respectam legea din Romania.
Cel mai recent răspuns: VONPAUL006 , utilizator 09:51, 30 Martie 2016
Asigurarea RCA despagubeste paguba produsa unei alte persoane in urma unui accident de circulatie. Se despagubeste si transportul autoturismului pana la locul de parcare a autoturismului avariat. Conform Codului rutier ramanerea in pana nu este considerat accident de circulatie. Asigurarea RCA nu are nicio legatura cu defectarea autoturismului dvs. Asiguratorul a gresit. Depuneti o cerere la societatea de asigurare in care aratati situatia reala si solicitati malus-ul acordat, dvs. angajandu-va sa restituiti suma incasata drept despagubire pentru tractarea autoturismului.
ing. Ioan Ciobanu
Buna seara,

Solicitati copia dosarului de dauna. Exista posibilitatea sa fie vorba de curatirea locului unde a stationat/ a facut pana autovehiculul dvs (daune produse mediului).
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rca - decontare serviciu ca dauna VONPAUL006 VONPAUL006 Am ramas in pana cu un camion pe o autostrada din Germania in 2014. A venit Politia si au chemat o societate de la CNADR-ul lor sa ma ... (vezi toată discuția)
Culpa comuna retroionut retroionut am avut un accident ,am semnalizat din timp cu circa 100 m intentia de a vira la stanga si in momentul in care am virat am fost lovit in partea din stanga ... (vezi toată discuția)