Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Plata despagubire fara sa fie accident!!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Plata despagubire fara sa fie accident!!!

Am ramas cu masina in pana pe o autostrada in Germania.
A venit Politia si a chemat sa ma tracteze intr o parcare.
Am semnat pe un document pentru tractare si am inteles ca imi trimite factura.
Dupa o perioada am constatat ca ei au decontat costul pe asigurarea mea RCA si ca am malus si trebuie sa platesc noua asigurare mai scumpa.
Unde se precizeaza ca se pot deconta pe asigurarea RCA si tractarile?
Eu am facut asigurare in Romania, contract supus legii romane.
Poate in Germania e legal dar eu am facut contactul de asigurare in Romania si respectam legea din Romania.
Asigurarea RCA despagubeste paguba produsa unei alte persoane in urma unui accident de circulatie. Se despagubeste si transportul autoturismului pana la locul de parcare a autoturismului avariat. Conform Codului rutier ramanerea in pana nu este considerat accident de circulatie. Asigurarea RCA nu are nicio legatura cu defectarea autoturismului dvs. Asiguratorul a gresit. Depuneti o cerere la societatea de asigurare in care aratati situatia reala si solicitati malus-ul acordat, dvs. angajandu-va sa restituiti suma incasata drept despagubire pentru tractarea autoturismului.
ing. Ioan Ciobanu
Buna seara,

Solicitati copia dosarului de dauna. Exista posibilitatea sa fie vorba de curatirea locului unde a stationat/ a facut pana autovehiculul dvs (daune produse mediului).
Va multumesc!