Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident rutier în lanț în care au fost implicate 4 ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident rutier în lanț în care au fost implicate 4 mașini, iar eu am fost lovit primul din spate. Acum asigurătorul șoferului vinovat mă trimite și la cei ai celorlalți doi șoferi, se poate așa ceva?

Buna seara!
Venind spre casa inainte sa intru pe strada am oprit mașina sa acord prioritate mașinilor din sens invers,iar auto din spatele meu m-a lovit,pe el la lovit un alt auto care la împins din nou în mine pe primul auto,iar pe al doilea auto la lovit un alt auto. Am chemat poliția, iar a doua zi am mers la compania dr asigurări a dlui care ma lovit primul. Cei de acolo miau zis ca trebuie sa merg si la celelalte două asigurări pt ca si cei doi m-au lovit. Se poate așa ceva, adica sa fiu despăgubiri de toate cele 3 asigurări?
Manuela Rășină, administrator
Este o incercare de a plati despagubiri mai mici.
Plata despagubirilor se plateste de catre societatea de asigurare la care are asigurarea RCA persoana vinovata de producerea accidentului. Este clar ca conducatorul autoturismului care a produs prima coliziune este vinovat de producerea accidentului. Ceilalti doi conducatori auto nu au nicio vina in producerea accidentului. Daunele produse tuturor autoturismelor avariate (cu exceptia ultimului din sir - care a lovit primul) trebuie platite de societatea de asigurare la care are incheiata polita RCA conducatorul autoturismului care a lovit primul.
Nu cedati incercarilor de a va pacali invocand diverse motivatii.
ing. Ioan Ciobanu
Mulțumesc pentru raspuns!
Buna ziua,

Avand in vedere descrierea de mai sus "iar auto din spatele meu m-a lovit,pe el la lovit un alt auto care la împins din nou în mine pe primul auto", inseamna ca dupa prima lovitura, pagubele s-au agravat si din a doua sau a treia lovitura.
Asta inseamna ca politia/ fiecare asigurator al celor 3 auto, vor trebui sa stabileasca gradul de vinovatie si raportat la acesta, fiecare sa plateasca o parte din despagubire, care nu va putea depasi valoarea reparatie/ pagubei sau valoarea auto la data accidentului.
Eu am fost la asigurarea de la primul auto si mi-au deschis dosar de daune,astept raspuns de la ei. Tot ei miau zis sa merg si la celelalte, am reusit sa merg la una si mi-a zis ca nu pot sa d3schid alt dosar de daune pt ca este frauda.
Buna ziua,

Important este ce scrie in PV de constatare de la Politie, respectiv cine se face vinovat de producerea evenimentului. In functie de gradul de vinovatie se deschid si dosarele de dauna.

Daca vor fi 3 vinovati cu 3 societati de asigurare, ar trebui deschis dosar de dauna la fiecare pentru achitarea proportionala a despagubirilor. Nu este vorba de 3 dosare de dauna din care sa primiti 3 despagubiri egale cu valoarea reparatie, ci din toate cele 3 dosare adunate sa primiti 100% valoarea pagubei.

Cine spune ca este frauda in acest caz, nu este un profesionist.