avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartitoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartitoare

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ce repercusiuni pot avea locatarii unui bloc,
daca nu vor sub nici o forma sa-si monteze repartitoare conform legii 121/2014
si vor in continuare calcularea caldurii dupa suprafata utila
Ultima modificare: Marți, 29 Martie 2016
elga50, moderator
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 20:11, 29 Martie 2016
Sanctionarea proprietarilor si a asociatiei de proprietari poate fi evitata prin votarea In adunarea generala a modalitatii de repartizare a caldurii pe suprafata utila.

HG1588
ART. 39
(1) Cheltuielile pe consumuri individuale reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa
rece si canalizare; apa calda menajera; energia termica, combustibilul si apa rece pentru
prepararea apei calde; gaze naturale; încalzirea apartamentului sau a spatiului cu alta
destinatie decât aceea de locuinta.
(2) Cheltuielile pe consumuri individuale se repartizeaza în functie de indexul
contoarelor individuale sau în functie de alte criterii în baza carora se pot individualiza
consumurile.

Alte criterii = Su! :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apa rece ,,furata"=pierderi apa mixi64 mixi64 apa rece ,,furata"= pierderi apa, pe care tot cei care consuma o platesc in final.de 5ani platim pierderi de cate 40-80 mc pe luna.am vecini care dau citirea ... (vezi toată discuția)
Stabilire cote intretinere apartamente necontorizate Hestround Hestround Salut Am si eu o mare problema cu stabilirea cotelor de intretinere. Am un apartament de trei camere in care locuim 5 persoane, apartament situat pe o scara ... (vezi toată discuția)