Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... repartitoare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

repartitoare

Buna ziua, va rog sa-mi spuneti ce repercusiuni pot avea locatarii unui bloc,
daca nu vor sub nici o forma sa-si monteze repartitoare conform legii 121/2014
si vor in continuare calcularea caldurii dupa suprafata utila
elga50, moderator
Sanctionarea proprietarilor si a asociatiei de proprietari poate fi evitata prin votarea In adunarea generala a modalitatii de repartizare a caldurii pe suprafata utila.

HG1588
ART. 39
(1) Cheltuielile pe consumuri individuale reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa
rece si canalizare; apa calda menajera; energia termica, combustibilul si apa rece pentru
prepararea apei calde; gaze naturale; încalzirea apartamentului sau a spatiului cu alta
destinatie decât aceea de locuinta.
(2) Cheltuielile pe consumuri individuale se repartizeaza în functie de indexul
contoarelor individuale sau în functie de alte criterii în baza carora se pot individualiza
consumurile.

Alte criterii = Su! :)