Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incheiere act aditional/transmitere Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incheiere act aditional/transmitere Revisal

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o situatie.

Contractul pe perioada determinata expira pe data de 01.04.2016, contractul urmeaza sa fie prelungit pe perioada nedeterminata.
Cand se anunta prelungirea in Revisal si cand se semneaza, de ambele parti, actul aditional de trecere pe nedeterminata?

Multumesc in avans pentru raspunsuri,

Alex
AlexMoon, utilizator
1.Codul Muncii prevede incheierea actului aditional in termen de 20 de zile lucratoare de la data de 01.40.2016.

2. HG 500/2011 prevede un termen de 19 zile lucratoare pentru transmiterea in REVISAL a modificarii duratei c.i.m.
Termenul incepe sa curga din data de 01.04.2016.

3. Dvs puteti face aceste operatiuni si anterior datei de 01.04.2016 .
Multumesc pentru raspuns.

Eu am termen 20 de zile lucratoare sa fac aceste lucruri dar sa presupunem ca pe data de 10.04.2016, angajatul nu se mai prezinta la serviciu. Drept urmare sunt complet descoperit: act aditional de prelungire nu am, la revisal nu este trimis (sau daca l-am trimis si nu am act aditional am o alta problema) acea persoana teoretic este in afara contractului.
Ce se face in aceasta situatie?

Multumesc,

Alex
Nu prea mai puteti face nimic intr-o astfel de situatie ... prin urmare, cred ca este mai bine sa luati semnatura salariatului inainte de modificare
Se pare ca "cineva" nu s-a ganditi si la situatia asta cand a facut legea:(

Multumesc frumos,

Alex
Sunt multe situatii din practica care nu apar in lege, insa de cate ori intalniti ceva ce nu este mentionat in actele normative ar fi bine sa intrebati ITM-ul local , intrucat ei sunt cei care vin in control.