Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ASOCIATIA DE PROPRIETARI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ASOCIATIA DE PROPRIETARI

Buna ziua . As avea nevoie de o lamurire in ce priveste urmatoarea situatie : o familie detine un apartament intr-un oras dar locuieste intr-o alta casa , nu in apartamentul respectiv . Cam o data la 2-3 saptamani , o persoana doarme ,o singura noapte ,in acel apartament , in functie de cum sunt turele la serviciu . Intrebarea mea este daca trebuie inscrisi la asociatie toti membrii familiei ( 4 persoane ) doar pentru ca doarme cineva acolo , odata la 3 saptamani? Sau cate persoane trebuie sa fie inscrise la asociatie ?
Conform dispozitii in vigoare,trebuiesc inregistrati in cartea de imobil orice locatar care locuieste provizoriu sau definitiv,mai mult de 15 zile in imobil
Conform disp HG nr 1588/2007 proprietarul are dreptul sa informeze oficial asociatia de proprietari ca apartamnetul urmeazasa nu fie locuit o perioada,persioada in care vor fi calculate numai c/v cote comune,mai putin consumurile individuale
Va multumesc !