Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Oile si vacile vecinului intra in curtea mea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Oile si vacile vecinului intra in curtea mea

Buna ! Am o problema cu vecinul....are o stana, nu departe de curtea mea ingradita, teren intravilan in marginea orasului, problema este ca din 2013, vacile tot timpul distrug o parte din gardul instalat de mine (ciobanii angajati de dansul, nu prea au grija, unde umbla toata turma). Din lipsa de bani nu am reusit sa refac ca lumea, acuma intra toti animalii de al lui (40 de oi, 5-6 capre, 8-10 vaci) si sparg oglinda masinii, mananca copacii, lasa mizerie, etc. Tot dupa astea el este suparat pe mine ca sa refac gardul ..mai tipa la mine cand scot vacii din curte....ce sanse am ? Pot sa oblig in instanta sa-mi faca el gardul ? Daca intra iarasi in curtea mea, fara sa chem politia pot sa fac ceva ? Am o multime de fotografii cu vacile lui in curtea mea, am martori....si vecinile mele sunt suparati ca distrug si gardurile lor.
Puteti formula actiune in instanta in raspundere civila ptr.prejudiciul cauzat de animale.(Art.1375 NCC)
Multumesc foarte foarte frumos............Nu gaseam acest articol
Bună mi a fost distrusa o livada de nuci intotalitate de un fermier cu vacile