Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... bancile pot suna la angajatii ru pentru salariatii ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

bancile pot suna la angajatii ru pentru salariatii care nu achita datorii?

Buna ziua,

La completarea adeverintelor pentru salariati, nr meu de telefon trebuie mentionat, deoarece nu exista retea de telefonie fixa in societate si sunt singura angajata in postul de RU care poate da informatiile necesare despre angajati, pentru contractarea creditelor.

Ulterior, dupa ce aceste informatii sunt validate si creditul este acordat angajatilor respectivi, acestia au intarzieri la plata. Angajatii bancilor pot suna lunar la nr meu sa ma intrebe de datoria acestora si sa-mi ceara sa-i contactez?

Sunt cp 5 angajati in firma noastra, care au intarzieri la credite, si pt fiecare in parte sunt sunata lunar. Le-am cerut sa-i contacteze pe ei, dar mi-au spus ca este singurul nr la care pot suna, cel din adeverinta completata.
Da, pot. Asa cum dvs. puteti suna la banca la nr. afisat la date de contact asa si banca poate suna la nr de telefon pe care dvs. l-ati oferit ca date de contact. In schimb dvs. nu sunteti obligata sa le raspundeti sau sa le oferiti informatii.