Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Servicii informatice- consultanta sau nu
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Servicii informatice- consultanta sau nu

Va rog sa ma sfatuiti in urmatoarea speta: o societate romana are un angajat- incadrat ca designer de retea, care lucreaza prin internet pentru un client extern din Olanda. Lucreaza de la sediul social din Romania.
Clientul executa proiecte in infrastructura de retea pentru terte companii pentru care incheie cu sociatatea noastra un contract avand ca obiect servicii de design de retea.
Poate fi incadrata acesta activitate ca activitate de consultanta sau societatea este obligata la plata impozitului pe veniturile microintreprinderilor?
Este greu de a face o incadrare a acestor genuri de activitati informatice ,ca fiind de consultanta sau de servicii.Este posibil ca in categoria consultanta si management,prevazuta la art.47 Cod fiscal, sa intre activitati de la codul CAEN 7022(nici Codul fiscal si nici normele de aplicare ale acestuia nu dau o imagine clara a incadrarii in coduri CAEN). Este posibil ca si activitatile de la cod CAEN 6202(care de altfel sunt specifice tehnologiei informatiei) sa intre in domeniul consultantei la care s-a gandit legiuitorul. La noi romanii,este specifica aceasta abordare ambigua,de unde ar putea fiscul sa mai ciuguleasca cate ceva ? Totusi,eu va recomand sa solicitati,in scris,la Administratia fiscala de care apartineti,clarificarile cuvenite.
Contrar celor spuse de colegul meu, ceea ce ati descris mai sus nu poate fi consultanta ci prestare de servicii.
Iulian MANEA, Contabil